Nelly ve Kelly’nin unutulmaz ‘Dilemma’sı

2002 yılında hayatımıza girdi Nelly ve Kelly Rowland’ın düeti ‘Dilemma’. Dışarıdan bakıldığında Nelly ve Kelly iyi bir ikili olmuştu. İsimlerindeki kafiye uyumunun yanı sıra bir de birbirlerini tamamlıyorlardı. Nelly’nin dönemin en popüler rap şarkıcılarından oluşu, Kelly Rowland’ın Beyonce’nin gölgesinde kalışını biraz olsun telafi ediyordu.

Destiny’s Child olarak başladıkları grup yolculuğuna ayrı devam etme kararı alan Destiny’s Child, bir Spice Girls etkisi yaratamadı tabii ki de. Nasıl bir araya gelmeleri bir devrim yaratmadıysa ayrılmaları da çok büyük bir kargaşaya sebep olmadı. Çünkü grubun kurulduğu ilk zamanlardan beri öne çıkan isim Beyonce idi ve yoluna tek başına devam edecek olması beklenilen bir durumdu.

Kelly Rowland ses ve popülerlik bakımından Beyonce’ye göre daha iddiasızdı. Dolayısıyla solo kariyerine daha güçlü bir isimden destek alarak devam etmesi gerekiyordu. Muhteşem şarkılarıy ve kllipleriyle dönemin altın çocuğu Nelly’nin desteğine başvurması şaşırtıcı değildi. Şaşırtıcı olan popüler kültür meraklısı Nelly ile seslendirdikleri şarkının böylesine unutulmaz bir parça olacağı idi.

Nelly, sıcaklığı(!) yüksek klipleriyle evin yaramaz oğlu gibi ortalığın tozunu attırırken Kelly sığınacak bir liman arıyordu. İş birlikleri bu bakımdan şaşırtıcı değildi. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi fazlasıyla kaliteli bir şarkı çıktı ortaya. Öyle ki bugün hala dinlediğimizde bizi yormayan, baş ağrıtmayan, tatlı bir meltem gibi esiveriyor usulca.

Her ne kadar R&B tarzı müzik yapmanın modası hiçbir zaman geçmeyecek olsa da buram buram popüler kültür kokan şarkıların arasından sıyrılıverdi Dilemma.

Öyle ki aynı yıl kasım ayında çıkan Beyonce & Jay Z birlikteliğinin her anlamda meyvesini yemeye kararlı olan Bonnie & Clyde’ı ezip geçti. Beyonce hayranlarının fazlasıyla göklere çıkardığı bu şarkı altyapı olarak Dilemma’ya benzerliği ile göze çarpıyor. Fakat Dilemma gibi yumuşak ritimlere sahip değil.

Yine de müzik dünyasının popüler çifti Bonnie & Clyde bu şarkı ile birlikte kendilerini sık sık bir arada göreceklerinin de sinyalini verdiler.

Bir yarış var mıydı? Bilinmez. Fakat tarafsız bir dinleyici kitlesi olarak diyebiliriz ki 2002 yılının kazananı kesinlikle Nelly ve Kelly Rowland idi.

İzlemek ve dinlemek isteyenler için: