Opel elektrikli araçlardan vazgeçmiyor: Talep düşüyor ancak yatırımlar sürecek

Share

Elektrikli otomobil pazarındaki talep düşüşü, birçok markanın 2030 planlarını revize etmesine neden oldu. Ancak Ford, Volkswagen ve Mercedes gibi markaların aksine, Opel bu durumu bir tehdit olarak görmüyor. Hatta marka, gelecekte elektrikli araçlara yönelik yatırımlarını artırmayı planlıyor.

Opel CEO’su Florian Huettl, İstanbul’da düzenlenen Frontera lansmanında yaptığı konuşmada, elektromobilitenin gelecekteki tek çözüm olacağına inandığını belirtti. Bu nedenle Opel, “herkes için erişilebilir” elektrikli otomobiller üretmeye odaklanacak.

Opel’in Stratejik Planları

Opel, Stellantis’in çoklu enerji seçeneğine sahip platformlarından STLA Medium’u kullanmaya devam edecek. Ancak markanın 2025 yılı itibariyle yalnızca elektrikli otomobil satma planı da bulunuyor. Huettl, bu planın değişmediğini şu sözlerle ifade etti:

“Frontera ve yeni Grandland ile birlikte Opel’de planladığımız elektrifikasyon sürecinin ilk aşamasını tamamlamış oluyoruz. Gelecekte, Opel modelleri sadece elektrikli olacak. Experimantal gibi muhteşem bir örneğimiz var.”

Frontera: İki Dünyada Birden Var Olacak

Opel’in yeni modeli Frontera, markanın iki farklı dünyada var olacak araçlarından biri olacak. Model, ilk etapta 48 volt yarı hibrit teknolojisine sahip versiyonuyla satışa sunulacak. Bu versiyon, 1.2 litrelik turbo benzinli motoruyla toplamda 136 beygir güç üretecek. Tamamen elektrikli versiyonun ise WLTP verilerine göre 300 km menzile sahip olacağı açıklandı. Ayrıca, Frontera’nın “uzun menzilli” versiyonu da yakın gelecekte piyasaya sürülecek.

Geleceğe Yatırım

Opel, gelecekteki otomobil pazarında rekabet edebilmek için elektrikli araçlara olan yatırımlarını sürdürecek. Marka, elektrifikasyon sürecini hızlandırarak, çevre dostu ve herkes için ulaşılabilir araçlar üretmeye devam edecek. Elektrikli araçlara olan talep şu an için düşük seyretse de, Opel bu durumu bir fırsat olarak değerlendiriyor ve gelecek için sağlam adımlar atmaya kararlı.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...