Sağlıklı Beslenenler İçin En Uygun Evcil Hayvan

Share

Eğer sağlıklı besleniyorsan, kedi beslemeyi düşünmeye başlayabilirsin.

Royal Society Open Science‘da yayımlanan yeni bir çalışma, kedilerin beslenme konusunu bir hayli önemsediğini ortaya koydu. Çalışmada, bilim insanlarının uğraşı kedi maması üzerineydi. Elde edilen bulgulara göre kediler yediklerinin tadı, yapısı ya da kokusu ile hiç de ilgilenmiyorlardı.

Onların asıl meselesi besin değerleri ile ilgiliydi. Bunu belirleyebilmek amacı ile, araştırmacılar kedi mamasında bulunan belirli miktarlarda balık, tavşan eti ve portakaldan oluşan bir karışım hazırladılar ve birkaç hafta boyunca kedilerin bu karışımlara ne gibi tepkiler verdiğini ölçtüler.

Başlangıçta kediler her ne kadar tadı güzel olan yiyeceklere yönelseler de, ilerleyen zamanlarda makrobesinler (karbonhidrat, protein ve yağ) açısından en iyi dengeye sahip olan besinleri tercih etmeye başladılar. Yani, evcil kedilerin uzun vadeli beslenme tercihlerinde yediklerinden zevk almaktan çok makrobesin dengesi ön plana çıkıyordu.

Yani, kediler makrobesinleri hesaplayarak besleniyorlar. Kim evinde böyle sağlıklı beslenen bir dost istemez ki?

Sokaklarda birçok zorlukla karşılaşan evsiz kedi bulunuyor. Onlardan birisini evlat edinmeyi düşünebilirsin. Bakarsın, sana da ilham kaynağı olabilirler.

Women’s Health

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...