Serinletici Sinema Kulübü: About Schmidt

Share

Umutsuz bir pazartesiye uyanmış olabiliriz. Her şeyin daha da kötüye gideceğini düşünüyor da olabiliriz. Fakat ne olursa olsun bizi dimdik ayakta tutan kararlılığımızdan vazgeçmeye niyetimiz yok. Vazgeçmek anlamsız. Anlamlı olan, fark yaratmak!

Serinletici Sinema Kulübü‘nde haftanın filmi About Schmidt, sizleri tevazu ile selamlarken, umut etmekten vazgeçmemeniz gerektiğini tembihliyor…

sssssddd

Yepyeni bir sayfa…
Warren Schmidt, 66 yaşına gelmiş bir genel müdür yardımcısıydı. Yıllarını verdiği şirketi, onun emekli olmasına ve yerine daha genç birinin getirilmesine karar vermişti. Warren da görünüşte bu kararı desteklemişti. 42 yıllık evliliği, güzel bir ailesi, iyi komşuları ve gıpta edilecek bir kariyeri olmuştu. Görünüşte her şey muhteşemdi…

jack-nicholson-in-about-schmidt-2002-large-picture

‘Sadece’ görünüşte her şey muhteşemdi.
Warren, kendi yerine o ukala çocuğun(!)işe alınmasına bir hayli bozulmuştu. Bununla başa çıkmakta zorlanırken bir yandan da karısının tavırları da sinirini bozmaya başlamıştı. 40 yılı aşkın evliydiler; fakat son zamanlarda karısının tüm hareketleri Warren’ı rahatsız eder olmuştu. Tahammülsüzdü, sinirlerini zıplatacak en küçük olaya dahi dayanamıyordu.

5cca84e20f1979526f980e6516af48dd

Kendine yeni bir amaç bulmalıydı, ama ne?
Warren, çalışma odasına çekilip bundan böyle ne yapacağını düşünüyordu. Bun anlardan birinde televizyonda yayınlanan bir reklam dikkatini çekti. Warren ne yapacağını bulmuştu: Aylık cüzi bir miktar bağışlayarak Afrika’daki bir çocuğun yaşamını değiştirecekti. O şanslı çocuk Ndugu idi. Bundan böyle Tanzania’da yaşayan 6 yaşındaki Ndugu’nun koruyucu babası olmuştu. Ndugu’ya yazdığı mektupların hayatını değiştireceğini nereden bilebilirdi ki?

11321_1_large

Yalnız mısın yoksa?
Warren günün birinde evden içeri adımını attığı anda hiç beklemediği bir manzara ile karşılaştı. Karısı yerde baygın yatıyordu ve Warren düşünmek istemese bile acı gerçek ortadaydı. O dakikadan sonra sinirlerini bozan karısı artık yoktu… Sonraki birkaç hafta Warren Schmidt için çok ama çok zor geçti. Kendini suçlu hissediyordu. Karısı hakkında kapıldığı yanlış düşünce bulutları dağılmış ve Helen’i aslında ne kadar sevdiğini ve özlediğini anlamıştı. Karısı ölene kadar onun gibi değerli bir eşe sahip olmanın değerini anlayamamıştı.

about-schmidt-jack-nicholson

Unutma genç adam…
Ndugu’ya yazdığı mektuplardan birinde karısı ile ilgili düşüncelerini anlatırken şu satırları kullanmıştı: Unutma genç adam, elindekinin kıymetini onu kaybetmeden önce bilmelisin.

About-Schmidt

Hatıralara inanmak lazım.
Warren şimdiki zamanın acı verici detaylarında boğulmak üzereyken çareyi geçmişi hatırlamakta buldu. Karavanına atladı ve unuttuğu zamanları yaşamak için harekete geçti. İlk durağı doğduğu ev, ikinci durağı ise okuduğu üniversite olmuştu. Warren kendine yaşamak için bir neden arıyordu ve mutlu olduğu zamanlara sıkı sıkı tutunmaya çalışıyordu. İnandığı hatıralar onu yarı yolda bırakmazdı ne de olsa.

aboutschmidt_photos_2635

Çok mu geç kalmıştı her şey için?
Çıktığı yolculuklar Warren için amaca giden yolda önemli birer araçtılar. Yolculuklar, maceralar, hatalar ve pişmanlıklar Warren’ın önemli bir şeyi anlamasını sağlamıştı: 66 yaşındaydı ve bugüne kadar ne herhangi bir konuda ne de bir insanın yaşamında fark yaratamamıştı. Warren için en acısı buydu.

ea31213ea0c6f

Çocukların sevgisi gerçekti ne de olsa.
Oysaki Ndugu’yu unutmuştu. Emekli olduğundan beri, Tanzania’daki Ndugu en yakın arkadaşı olmuştu. Gönderdiği çekler ve mektuplar ile Ndugu’ya güzel bir hayat şansı vermişti. Warren, Ndugu’nun yaşamını değiştirmişti.

Küçük bir çocuğun kalbinde edindiği kocaman yer, Warren’ın bu yaşamda sahip olmak istediği tek yerdi.

İyi seyirler…

about-schmidt-51dd

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

Fragman:

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...