Serinletici Sinema Kulübü: Coco

Share

Serinletici Sinema Kulübü’nde haftanın filmi Coco, hayallerinin peşinden gitmeye cesaret edemeyenlerin yüreğinde minik bir kıvılcıma sebep oluyor. Zaten yangını başlatan da bir kıvılcımdan ibaret değil midir?

Gizli meziyetler…
Küçük bir çocuk olan Miguel hayallerinin peşinden gitmeliydi, ama nasıl? Yıllardır aile mesleği olan ayakkabıcılık adeta onun da kaderinde yazılıydı. Fakat Miguel pek de ayakkabı yapma hevesinde değildi. Onun daha başka ilgi alanları vardı. Müzik gibi, beste yapmak gibi, şarkı söylemek gibi, bu meziyetlerini ailesinden saklamak gibi…

coco wallpaper hd ile ilgili görsel sonucu

Meşhur kahraman Ernesto!
Miguel’in kahramanı meşhur Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz idi. Hayallerini onun kadar büyük ve ünlü bir sanatçı olmak süslüyordu. Ernesto yıllar önce trajik bir kazayla yaşamını yitirmişti fakat onun şarkılarını dinlemek, o şarkıları gitarıyla seslendirmek küçük Miguel’i fazlasıyla mutlu ediyordu. Ailesinden gizlediği gitarı bir gün ortaya çıkınca, müziğe tövbe etmiş bir büyükannenin elinde paramparça edilmişti.

coco ile ilgili görsel sonucu

Müziğin laneti.
Müzik, bu ailenin yaşamını parçalamıştı. Onlara yalnızca hüzün getirmişti. Fakat büyükanne Imelda torunlarına miras kalacak ayakkabıcılık işine soyununca yıllarca sürüp giden bir rutin ve huzur kazanmış oldular. Bir ayakkabıcıya güvenilirdi, bir müzisyene ise asla! Büyükanne Abuelita gitarını paramparça etmiş olabilirdi ama kendisine yeni bir gitar bulacak ve hayallerini gerçeğe dönüştürecekti.

Ä°lgili resim

Macera…
Bu sebeple gitarist Ernesto de la Cruz’un mezarındaki gitarı ödünç alarak yetenek yarışmasına katılmayı planladı. Fakat gitarın tellerine dokunmasıyla kendisini Ölüler Diyarı’na geçmiş halde buldu. Buradan nasıl döneceğini düşünürken ailesinin ölmüş üyeleriyle karşılaşmasıyla tam anlamıyla bir maceraya atılmış oldu. Önce kurtuluşu dalavereci Hector’da aradı, sonrasında ise büyükbabası olduğuna inandığı Ernesto’ya ulaşarak hayallerini gerçeğe dönüştürmeye çalıştı.

coco wallpaper ile ilgili görsel sonucu

Yüreğinin sesini dinledi.
Miguel kendi kurtuluşunu imkansızlıkta ararken büyük bir sır perdesini araladı ve Ölüler Diyarı sakinlerine fazlasıyla aksiyon yaşattı. Unutulmaya yüz tutmuş kişiler hatırlandı ve müzik hem Miguel’in hem de büyükbabasının hayatını kurtardı. Dünyanın geri kalanı kuralları takip edebilirdi; fakat küçük Miguel yüreğinin sesini dinlemek zorundaydı. Çünkü müzik onun kalbiydi.

寻 梦 环 游记 壁纸 ile ilgili görsel sonucu

Hayallerinin peşinden giden Miguel’in cesaretinden ilham alın. Küçük bir çocuğun hem kendisini hem de kaderini değiştirecek müthiş hayaline tanık olun ve uzun zamandır cesaret edemediğiniz o adım için harekete geçin.
İyi seyirler…

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

Fragman:

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...