Serinletici Sinema Kulübü: Emma

Share

Sonbaharın gelmesiyle Serinletici Sinema Kulübü’nü etkisi altına alan romantik ve bir o kadar da huzurlu atmosferi güzel bir Jane Austen hikayesiyle harmanlamak istedik. Jane Austen’ın sevilen romanından beyaz perdeye uyarlanan ‘Emma’, pazartesi gecesi sinemasını zarafetle süsleyecek…

Mükemmellik!
Emma Woodhouse, mükemmellik ile kutsanmıştı. Yaşadığı küçük kasabanın en gözde bekarı, arkadaşlarının içinde en popüler olanı ve tabii babasının bir tanecik kızıydı. Varlıklıydı, akıllıydı ve güzeldi. Bu her şeye sahip kızın aslında hayatında bir şeyler eksikti. Aşk veyahut evlilik peşinde değildi; onu mutlu eden şey kendi duygularından ziyade başkalarının duygularının karşılık bulmasıydı. Evet, Emma’nın hayatta en sevdiği şey çöpçatanlık yapmaktı. Hatta bu konuda özel bir yeteneğe sahip olduğunu düşünen genç kız, zaman zaman bu konuda böbürlenmeyi de ihmal etmiyordu.

Ä°lgili resim

Özel yetenek…
Emma çöpçatanlık yeteneğine bir hayli güveniyordu; yakın dostu Mr. Knightly ise onu başkalarının özel yaşamına müdahale etmemesi konusunda devamlı uyarıyordu. Mr. Knightly’e göre Emma’nın bu pervasız çabaları sonunda başına olmadık işler açılabilirdi. Önceleri bunun can sıkıntısından kaynaklanan bir uğraş olduğunu düşünen Mr. Knightley, genç kızın bu durumu ‘görev bilinci’ ile göğüslediğini fark ettiği an, Emma müthiş bir çıkmazın kapısını çalmıştı bile.

emma 1996 ile ilgili görsel sonucu

Emma Woodhouse görev başında!
Emma’nın aklında yeni bir proje vardı: Sevgili arkadaşı Harriot Smith için uygun bir eş adayı bulacaktı. Bu adayı ne kadar çabuk belirlerse, kilisenin çanları o kadar çabuk mutlulukla yankılanırdı. Peki ama kim olmalıydı bu aday? Emma gözlemleri ve ‘özel yeteneği’ sonucu kasabanın papazı Mr. Elton ve Harriet’ı birbirlerine uygun görmüştü. Ne de olsa Mr. Elton ne zaman yürüyüşe çıksalar yanlarına geliyor, karşılaştıkları zaman Harriet’a hoş iltifatlarda bulunuyor ve kaçamak bakışlarla onu süzüyordu. Bunlar ancak aşık bir adamın hareketleri olabilirdi. Ve Emma ancak bu kadar yanılabilirdi…

mr elton 1996 emma ile ilgili görsel sonucu

‘Kurnaz bir adam’
Emma, Mr. Elton’ın davranışlarını Harriet’a aşık olarak yorumlamıştı; fakat o yalnızca papazlık rütbesini zengin bir evlilik yaparak taçlandırmaya çalışan kurnaz bir adamdı. Emma bu durumun farkına vardığında her şey için çok geç kalınmıştı. Harriet ne zengin ne de soylu biriydi. Hatta gayrimeşru bir genç kız olması dolayısıyla düzgün bir evlilik yapabilme şansı bir hayli düşüktü. Bunlar bilinen gerçeklerdi; fakat Mr. Elliot’ın korkunç bir şekilde ağzından çıkan bu cümleler Harriet’ın hem kalbini hem de gururunu kırmıştı.

gwyneth paltrow emma 1996 ile ilgili görsel sonucu

Beklenmedik bir durum…
Emma ilk defa büyük bir hata yapmıştı. Özel yeteneği, onu yarı yolda bırakmıştı. Bir adamın görünenin ardına sakladığı çirkin yüzü neticesinde çok sevdiği bir arkadaşının kalbi kırılmıştı. Fakat bu onu durduramayacaktı. Harriet’ı sevecek ve koruyacak başka bir aday bulacaktı. Mr. Knightley’nin vazgeçirme çabalarına rağmen Emma Harriet’ı cesaretlendirmeye ve kalp acısını yeni bir aşk düşüncesi ile tamir etmeye çalıştı. Bunun sonucunda da hiç beklemediği bir durumla baş etmek zorunda kaldı: Harriet, Mr. Knightley’e aşık olmuştu!

mr elton 1996 emma ile ilgili görsel sonucu

Şaşırtan bir itiraf…
Emma, Harriet’ın aşk itirafı ile derinden sarsılmıştı. Aslında ikisi de çok sevdiği arkadaşlarıydı; fakat Mr. Knightley’i başka birisinin eşi olarak hiç düşünmemişti. Yıllardır kendi evlerinin yanında yaşayan, onlara komşuluk ve Emma’ya keyifli bir dostluk sunan bu hoş adam bugüne kadar ne evlenmiş ne de evlilikten bahsetmişti. Emma, Mr. Knightley’e karşı hisler beslemiyordu, besleyemezdi. Ne de olsa bu genç adam en değer verdiği dostuydu. Ne aşk ne de evlilik, Emma’nın gelecek planları arasında yer almıyordu. Emma, yaşlı ve evhamlı babasını terk etmeyi asla düşünemezdi. Önemli olan babasının mutluluğu ve sağlığı idi. Peki ama ya Mr. Knightley de Harriet’a karşı bir şeyler hissediyorsa? O zaman Emma ne yapacaktı?

gwyneth paltrow emma 1996 bbc two ile ilgili görsel sonucu

Kıskançlık dalgası…
Bu düşünceler Emma’nın aklını kurcalarken kasaba sakinlerinden Miss. Bates’in yeğeni Jane Fairfax’in kasabaya gelişiyle Emma’nın dikkatli dağılmıştı. Kasabanın gözdesi güzel Emma Woodhouse ikinci plana atılmıştı. Herkes Jane Fairfax’in ne kadar güzel, ne kadar yetenekli, ne kadar kibar olduğundan bahsediyordu. Hatta Mr. Knightley bile bu genç hanıma kibarlık etmekten kendini alamıyordu. Yakın çevresindeki bu değişim, özellikle de Mr. Knightley’nin Jane Fairfax’e olan davranışları sonucunda Emma’nın içine bir kıskançlık dalgası yayılmıştı.

gwyneth paltrow emma 1996 cry ile ilgili görsel sonucu

Değişim zamanı!
Her zaman kibarlığıyla tanınan Emma, insanları kıran ve kendinden uzaklaştıran biri haline gelmişti. Emma’yı kendine getiren şey Mr. Knightley’nin bir seyahate çıkarak onu bir başına bırakmasıydı. Bu süre zarfında Emma kendini dinlemişti. Çöpçatanlıktan vazgeçmişti. Hayattan beklentisini sorgulamıştı ve sevdiği insanların kırılan kalplerini elinden geldiğince onarmaya çalışmıştı. Ve bunları Mr. Knightley geldiği zaman ne kadar değiştiğini ona gösterebilmek için yapmıştı. Çünkü Mr. Knightley, Emma’nın içindeki iyiliği ortaya çıkarıyordu.

gwyneth paltrow jane austen ile ilgili görsel sonucu

Jane Austen’ın onlara yazdığı gibi mutlu bir son bekliyordu Emma ve Mr. Knightley’i. Uzun zaman sessizce aşkının karşılık bulmasını bekleyen bir adamın umudu, kibriyle kutsanmış genç bir kızın kendini fark etmesine bağlıydı yıllar yılı. Başkalarının ‘mutlu son’uyla haşır neşir olmaktan kendi kalbini dinlemeye fırsat bulamamıştı Emma. Ama artık kalbinin sesine kulak vermeye kararlıydı.

İyi seyirler…

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

Fragman:

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...