Serinletici Sinema Kulübü: Legend of the Guardians

Share

Hayat bir sınavdan ibarettir. Sabrımız, sevgimiz, güvenimiz zaman zaman büyük sınavlardan geçer. Gün olur zaaflarımıza yeniliriz. Bıçak kadar keskin bir kıskançlığın ve kabuslara konu olan bir bencilliğin esiri oluveririz. Bazen kazanırız, bazen kaybederiz. Ama kaybetsek bile devam ettiğimiz her an ‘en iyiyi, en doğruyu’ yaptığımızı düşünerek kendimizle gurur duyarız.

İşte böyle bir hikaye paylaşacağız bugün sizlerle. Serinletici Sinema Kulübü bu kez, Legend of the Guardians filmiyle, bilgelikleriyle nam salmış baykuşların dünyasına süzülüyor.

legend_of_the_guardians-_the_owls_of_ga_hoole_wallpaper_2_1024

Efsanelere inanır mısınız?
Genç baykuş Soren, babasının anlattığı kahramanlık hikayeleriyle büyümüştü. Başkalarına göre yalnızca birer hikaye olabilirdi; ama Soren’e göre her biri gerçek efsanelerdi. Ve Soren’in en büyük hayali tıpkı dinlediği hikayelere konu olacak tarzda bir macera yaşamaktı.

SPA-Guardianes-2

Hayallerimiz kişiliğimizi oluşturur.
Soren’in hayali bir kahraman olmaktı. Tıpkı bir kahraman gibi dürüst ve cesur olacaktı. Uçmayı öğrenir öğrenmez kendini kanıtlayacaktı. En büyük hayali Ga’hoole Muhafızları’nın ülkesine doğru bir maceraya çıkmaktı. Başkalarına göre muhafızlar yalnızca bir hikayeden ibaretti; fakat Soren hepsinin gerçek olduğunu biliyordu. İnanıyordu ve inanmaya devam edecekti.

aa

Dönüm noktası…
Soren ve kardeşi Kludd bir gece safkan baykuşlar tarafından kaçırılınca hayatları tümden değişti. Bu, onlar için korkunç bir dönüm noktasıydı. Ailelerinden koparılmışlardı ve bu hayatta birbirlerinden başka hiç kimseleri yoktu. Tabii bu Soren’in düşüncesiydi. Kludd’a göre ise ait olduğu yer burasıydı. Sonunda kardeşi Soren’e karşı beslediği kıskançlığı serbest bırakmıştı. Aralarındaki kan bağı, adeta kin bağına dönüşmüştü.

734c8f81297ced9468d002639c8daab6

Hikayelere inanmayı seçtiler.
Safkanların içindeki kötülük, Kludd’ın kıskançlık damarlarından içeri girivermişti. Bundan sonra Soren tek başınaydı. Sadece safkanların değil, tüm baykuş halkının barış içinde yaşaması Soren ve arkadaşlarının elindeydi. Bunun için de tek yol hikayeleri izlemekti. Ga’hoole Muhafızlarını bulacaklar ve tüm dünyayı olası savaş tehlikesine karşı uyaracaklardı.

maxresdefault

Savaş kaçınılmazdı…
Soren ve cesur arkadaşları muhafızları bulmuştu. Şimdi ise yapılacak tek şey vardı: İyiliğin kazanması için, kötülük yok edilmeliydi. Verecekleri kayıpları düşünmeden, barış için her şeyi riske attılar ve unutulmaz bir savaşla yüzleştiler. Mücadeleleri sırasında ihanetle, sinsilikle ve kötülükle karşı karşıya geldiler. Korkmadılar, ne de olsa bu bir savaştı ve yaşanacaklar kaçınılmazdı.

Legend-of-the-Guardians-The-Owls-of-Gahoole-2010-legend-of-the-guardians-the-owls-of-gahoole-2010-21056792-1600-1200

Her şey sona erdiğinde, her şeye yeniden başladılar.
Eski çağlarda olduğu gibi, o gün de muhafızlar yeminlerini tutmuştu. Ezilenlere güç vermiş, yaraları sarmışlardı. Ve güneş tekrar ışık saçtığında kötülüğü yok ettiklerini anlamışlardı.

İşte o gün, her şey yeni baştan başlamıştı.

e1f3426c85f3b5540a1119c8d628b995

Hayat bir hikaye.
Kahramanlık hikayeleriyle büyüyen Soren, bu kez hikayenin kahramanı olmuştu. Cesareti ona doğru yolu göstermişti. Soren’in yüreğindeki iyilik ve fedakarlık, unutulmayacak bir hikayeye dönüşmüştü…

İyi seyirler!

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

Fragman:

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...