Serinletici Sinema Kulübü: Sliding Doors

Kimi zaman ‘kader’e fazlaca anlamlar yükleriz. Oysaki sadece bir tesadüften ibaret olduğunu fısıldar durur aklımızın gerisindeki minik ses.

Serinletici Sinema Kulübü’nde haftanın filmi Sliding Doors kadere inanmayanlara ve kafamızın içinde gezinen o çok bilmiş mantıklı sese meydan okuyor.

Düzenli ama sıradan…
Helen’in düzenli ama sıradan bir yaşamı vardır. Klasik bir beyaz yaka olmanın yanı sıra birlikte yaşadığı erkek arkadaşıyla heyecanını nispeten kaybetmiş uzun süreli bir ilişki yaşamaktaydı. Bir gün yine her zamanki gibi işe gitti. Aynı kahveciden kahve aldı, aynı yolu geçip metroya bindi, aynı şirkete gitiş yaptı. Farklı olan tek şey biraz sonra işten kovulacak olmasıydı.

Son dakika!
Hiç beklemediği bu haksız(!) kovulma sonucu eşyalarını toplayan Helen’in metroya binip eve gitmekten başka çaresi kalmamıştı. Metro geldiğinde son anda yetişti Helen ve kapılar kapanmadan hemen önce metroya binmeyi başardı.

sliding doors helen ile ilgili görsel sonucu

Kader…
Ve aynı zamanda birkaç saniye ile metroya binmeyi başaramadı Helen. Hikayesi burada iki başka yola dönüştü. İlk hikayesinde metroda tanıştığı adam ile iş yerinden çıkmadan önce aynı asansörde olduklarını hatırladı. James ile zor şartlar altında tanışmışlardı. Zamanla hayatındaki dönüm noktalarından biri olacaktı bu tanışma ve kader onları bir araya getirmek için türlü hilelere başvuracaktı.

sliding doors helen drink ile ilgili görsel sonucu

Çetrefilli bir iş!
Eve gittiğinde Helen sevgilisini başka bir kadınla buldu. Bu kabul edebileceği bir şey değildi. Her şey bitmişti. Fakat kalbinde bir şeyleri sona erdirmek çetrefilli bir işti. Arkadaşı Anna ile dertleşirken bir yandan da hem işini hem de sevgilisini kaybetmiş olmanın acısıyla başa çıkmaya çalışıyordu Helen.

sliding doors helen drink ile ilgili görsel sonucu

Bambaşka bir hikaye…
Diğer hikayede ise Helen metroyu kaçırmasının ardından gasp edilmişti. Çantasını çaldırmış ve hafif yaralanmıştı. Eve gittiğinde kafası çok dalgındı, üzgündü, kırgındı; yoksa sevgilisinin davranışlarından ve ortalıktaki dağınıklığın, saklanan kadehlerin farkına varabilirdi. Ama bir gün içinde yeterince şey kaybetmişti. İlgiye ve sevgiye ihtiyacı vardı. Düşünmemeyi seçti.

gwyneth paltrow sliding doors ile ilgili görsel sonucu

‘Emin adımlar’
Bir yanda James’in hayatına girişiyle bambaşka bir Helen doğuyordu. Hayatında kötü giden şeyleri minik cesaretlendirmelerle maceraya dönüştüren Helen hiç ummadığı bir kariyere ve hayata kavuşmak için emin adımlarla ilerliyordu.

sliding doors movie ile ilgili görsel sonucu

Yolun sonu…
Bir yanda ise farklı bir hayata tutunmaya çalışan Helen, yazar sevgilisinin ilhamına engel olmamak için sandviçler yapıyor, satıyor ve yalnızca bu zor zamanları atlatmak için bir yol arıyordu. Bu sırada ise sevgilisi Gerry onu aldatmaya devam ediyordu. Ara sıra vicdanı sızlasa da kendini çabuk toparlıyordu Gerry. Fakat yolun sonuna geldiğinin farkındaydı artık.

john lynch tin star season 2 cast ile ilgili görsel sonucu

Karışık bir hikaye.
İşlerin yoluna girmesi için iyice karışması gerekiyordu. Ne kadar karışırsa karışsın önemli olan şuydu ki, eğer kaderinizi seçme şansınız olsaydı bile yine de kader sizi bir şekilde kendi yolunuza yönlendirmenin bir yolunu bulurdu. Bir hayli karışık bir cümle ve karışık bir hikaye. Aslında izlemesi kolay; fakat anlatması zor…

İyi seyirler…

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

Fragman: