Serinletici Sinema Kulübü: The Little Prince

Share

Serinletici Sinema Kulübü’nde bu hafta kendinizi mükemmel bir hikayenin içinde bulacaksınız. Küçük, yalnız bir kıza arkadaş olacaksınız. Birlikte çocukluğunuza doğru unutulmaz bir maceraya çıkacaksınız. Bu macerada bir pilot ve bir tilki eşlik edecek size. Tabii bir de Küçük Prens… Serinletici Sinema Kulübü haftanın filmini gururla sunar: The Little Prince.

The Little Prince (Küçük Prens), çocukluğumuzun kitabı. Yıllar sonra bir animasyon ile çıktı karşımıza. Eski bir dostu görmüş gibi sarıldık hemen. Bu kez Küçük Prens’in hikayesine küçük bir kızın gözünden bakacağız. Bu hayattaki tek görevi ders çalışmak olan küçük ve yalnız bir kızın gözünden…

Biraz geriye gidelim. Olaylar tam olarak şöyle gelişti: Her şey küçük kızın yan komşularıyla tanışmasıyla başladı. Herkes tarafından garip bir ihtiyar olarak tanınan ‘pilot’, kıza başından geçen ilginç bir hikayeyi anlattı.

Ve kızın hayattaki en büyük amacı, hikayedeki Küçük Prens’i bulmak oluverdi.

“Ah şu yetişkinler… Hiçbir şeyi kendi başlarına çözemiyorlar.”

Küçük kız, yetişkinlerin dünyasına adım attı. Her biri gri bir yaşama hapsolmuştu. Ve tabii Küçük Prens de… Kim olduklarını unutmuşlardı. Dahası bir zamanlar çocuk olduklarını da unutmuşlardı. Onların dünyasında çocuklara, hayallere ve mucizelere yer yoktu.

Küçük kız ve Küçük Prens el ele verdiler. Zaman zaman korksalar da cesurca davrandılar, vazgeçmediler. Hiçbir şeyi şansa bırakmadılar. Birçok sınavdan geçtiler, her birinde en başa yani ‘çocukluklarına’ döndüler.

“Çocuk olmayı ne zaman unutacaksın?” diye hayıflananlara, “Hiçbir zaman” cevabını verdiler ve çocuk olmaktan hiçbir zaman vazgeçmediler. Sonra… Yıldızlar geri döndü. Gökyüzü ışıl ışıl oldu.

Gökyüzüne bakan herkes kendini hayallerin içinde buldu.

Siz siz olun, büyüseniz bile içinizdeki çocuğu asla kaybetmeyin. “Umutsuz vakasın sen” diyenlere Küçük Prens’in cevabını verin: “Umutsuz vaka değilim, umut doluyum” deyin. Saçlarınıza beyazlar düşse bile Küçük Prens’in elini hiç bırakmayın. Çocukluğunuzu unutmayın. Kahkahalarınızı unutmayın.

Çünkü asıl sorun büyümek değil, unutmaktır.

Fragmansız olmazdı:

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...