Serinletici Sinema Kulübü: The World’s Fastest Indian

Share

Bu hafta Serinletici Sinema Kulübü olarak, ‘hayalinin peşinden git’ mottosundan ilham aldık ve ‘The World’s Fastest Indian’ filmi ile ‘efsane adam Burt Munro’nun macerasına ortak olduk. İzleyin ve rüyanızı yaşamak için harekete geçin!

Tanrım zaman ne kadar da çabuk geçiyor…

Nedendir bilinmez, yaşlı insanların kabuğuna çekilerek son yıllarını huzur ve sükunet içinde yaşamaları beklenir. Tabii kahramanımız Burt Munro bu kategoriye dahil değildir. Yeni Zelanda’da yaşayan Burt, hayatı boyunca klasik Indian motosikletinin hızını arttırmayı kafasına koymuş biridir.

Hayallerinin peşinden gitmezsen bir sebzeden farkın kalmaz. (Mesela, lahana!)

Yıllar içinde pek çok şey değişse de Burt’ün rüyası değişmemiştir. Tek hayali, motosikletini Bonneville’deki tuz çöllerinde düzenlenen yarışlara götürüp ne kadar hız yaptığını görmektir. Küçük yardımcısı Tom ile birlikte tüm gün motosikleti mükemmel hale getirmeye çalışmaktadırlar. Tom, çoktan Burt’ün motosiklet tutkusuna ortak olmuştur. Ve tabii başarılı olacaklarına dair o sarsılmaz inanca…

Günün birinde geçirdiği kalp krizi Burt’e düşlerini yaşaması için bunun belki de son şansı olduğunu hatırlatır. Ve o an Burt büyük bir risk almayı kafasına koyar. Amerika’ya gidip motorunun ne kadar hız yaptığını öğrenecektir. Ne de olsa ‘gitmek istediğinde gitmezsen; sonra gitsen de iş işten geçer.’

‘Tehlike hayatın tuzu biberi. Her an risk almalısın. Hayatı değerli kılan da bu.’

Amerika’ya doğru yola çıkan Burt için yepyeni bir macera başlamış olur. Yolculuğu sırasında pek çok kişiyle karşılaşan Burt, her birine bambaşka hayat dersi vererek yoluna devam eder. Cümlelerinin arasına kibarlık ve incelik gizler. En umutsuz anlarında bile gülümsemesini yüzünden ve kalbinden eksik etmeyen Burt, inanmaktan hiçbir zaman vazgeçmez.

İçindeki müthiş inanç sayesinde, Burt’ün imkansız yolculuğu Bonneville’de nihayetlenir. İnanılması güç olsa da Burt hedefine ulaşır. Tuz çölüne adım attığı an, içi sevinçle dolar. Sonunda başarmıştır…

Ama tabii ki karşısına yine zorluklar çıkacaktır. Formaliteler, kurallar Burt’ün hayallerini darmadağın etmek için hemen yanında beklemektedir. Bonneville’de yarışabilmek için başvuru yapılması gerektiğinden habersiz olan Burt, tüm kibarlığı ile görevlilerden bir ricada bulunur:

’25 yıl boyunca bugünü bekledim. Hayatım boyunca hep büyük bir şey yapmak istedim. Diğerlerinden daha iyi ve daha büyük bir şey. İşte Bonneville. Burası büyük şeylerin olduğu yer. Burası kutsal topraklar. Sonunda buraya geldim…’

Burt’ün azmi herkese ilham kaynağı oluyor ve ‘Bazen kuralları bozmak gerekiyormuş‘ cümlesi görevlilerin dudaklarından dökülüveriyor. Burt anında soluğu tuzla kaplı çölün içinde alıyor.

İlk denemesinde umduğunu bulamıyor; ama bu onu durdurmuyor. Her defasında daha iyi, en iyi olmak için çabalıyor. Çaba gösteriyor ve sabrediyor. Ve sonunda yıllar yılı kumbarasında biriktirdiği hayallerini yaşamaya başlıyor. Burt Munro’ya inanan ya da inanmayan herkes bu mucizeye tanık oluyor.

Bizler de hayatta pek çok kez tökezliyoruz, hatta kimisinde sağlam bir şekilde yere seriliyoruz; ama yalpalayarak da olsa ayağa kalkıp yola devam ediyoruz. Tıpkı Burt gibi…

Kimsenin size inanmadığı anlarda dahi kendinize inanmaktan vazgeçmeyin. Mucizelerin yalnızca filmlere konu olduğunu sanmayın. Tıpkı Burt gibi, siz de kendi mucizenizi yaşayabilirsiniz. 

Ama önce istediğiniz şey için mücadele etmelisiniz. Bir kenarda oturup yaşamı izleyerek istediğiniz şeyin size gelmesini dilemek gibi boş bir düşünceye kapılmayın. Evren kimseye o kadar torpil tanımaz!

Hayal edin. İsteyin. Harekete geçin!

Ve sonrasında tıpkı Burt Munro gibi, ‘Sonunda başardım‘ fotoğrafı çektirin!

İyi seyirler…

Serinletici Sinema Kulübü Puanı:

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...