SpaceX’in “Falcon 9” Roketi Uzaya Gitti ve Geri Döndü

Share

SpaceX’in “Falcon 9” roketi, Florida’da Cape Canaveral üssünden başarıyla fırlatıldı. Fakat bu sefer diğerlerinden farklıydı. Falcon 9 roketi, Orbcomm’a ait 11 adet telekominasyon uydusunu da beraberinde yörüngeye bıraktıktan sonra yeniden kullanılmak amacıyla dünyaya geri döndü.

Böylece Elon Musk’ın da sahibi olduğu uzay şirketi SpaceX’in Falcon 9 roketi, ticari amaçla uzaya fırlatılıp tek parça halinde yeryüzüne geri dönen ilk roket olmuş oldu.

Bilim insanları roketlerin görevini tamamladıktan sonra hasarsız bir şeklide yeryüzüne geri dönmesiyle birlikte, yeniden kullanılabilir roketler üretileceğini ve bu sayede uzay yolcuğuna harcanan miktarda tasarruf sağlanacağını belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde de Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un sahibi olduğu havacılık ve uzay şirketi Blue Origin firması tarafından geliştirilen roket, uzaya fırlatıldıktan sonra tek parça halinde yeryüzüne iniş yapmıştı. Fakat bu bir deneme fırlatılışıydı.

Euronews

Deniz Çalışkan

İstanbul Aydın Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olan Deniz, profesyonel öğrenimini yerel gazetelerde sürdürmeye devam ediyor. Kitap ve müziksiz bir hayatı kabul etmeyen Deniz için kitaplardan uyarlanan filmler özenle kaçılması gereken aktiviteler arasında yer alıyor.

You may also like...