Spordan sonra asla yapmamanız gereken 7 şey

Mükemmel ve sağlıklı bir vücuda ulaşmak için düzenli olarak spor yaparken aynı zamanda sizde olumsuz etki yaratacak eylemlerde bulunmamalısınız. İşte spordan sonra dikkat etmeniz gereken şeyler!

Ağır Yemek Yemek
Yoğun geçen bir spordan sonra biraz sakinleşmek için kendinize zaman vermelisiniz. Yorucu bir egzersiz programı vücudu gergin bırakır ve sonradan beyniniz olduğunuzdan daha aç hissetmenizi sağlar. Siz de yemek ihtiyacınızı olduğundan fazla karşılayarak vücudunuza fazla yükleme yaparsınız. Spordan sonra hızlı çalışan vücudunuzun yavaşlaması için biraz bekleyin.

Şekerli Spor İçecekleri İçmek
Spordan sonra içilen şekerli spor içecekleri, şeker ve yüksek früktozlu mısır şurubu içerir. Şeker, kısa süre için sizin kendinizi iyi hissetmenizi sağlasa bile vücudunuzun kendisini metabolize etmesine olanak sağlamıyor. Vücudunuzun ihtiyacı olan tek şey kaybettiği suyu geri kazanmaktır. Sizin de ihtiyacınız olduğu miktarda su içmelisiniz.

Spordan Sonra Uyumak
Spordan sonra bitkin hissediyor olsanız bile uyumak dürtüsüne karşı gelmelisiniz. Spordan sonra hemen uyursanız vücudunuza rahatlaması ve gevşemesi için izin vermemiş olursunuz. Yatmaya gitmeden önce bir buçuk iki saat beklemeniz gerekiyor.

Germe Hareketlerini Yaparken Acele Etmek
Germe hareketleri fitness rutinindeki en önemli kısımdır. Spordan sonra germe hareketi yapmak, vücudunuzun spor yaparken ürettiği laktik asitlerin kaslar aracılığıyla yakılmasını sağlar. Germe hareketlerini alışkanlık haline getirdiğiniz zaman ise spor süresinde sakatlanmaktan kendinizi korur ve daha esnek bir vücuda sahip olursunuz.

Terli Havluyla Yüzünüzü Silmek
Omzunuz ve boynunuzdaki teri silmek için kullandığınız havlunuzu daha sonra yüzünüzü silmek için kullanıyorsanız çok büyük bir hata yapıyorsunuz. Kirlenmiş havlu ile yüzünüzü silmeye devam ederseniz gözenekleriniz tıkanabilir. Ayrıca elleriniz terlediğini ve başka birisinin terli ellerle tuttuğu spor salonundaki aletleri kullandığınız zaman mikroplarla dolabilir. Bu nedenle ilk olarak ellerinizi yıkadıktan sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkamalısınız.

Terli Kıyafetinizin İçinde Kalmak
Su içmek ve vücudunuzu rahatlatmak için kendinize biraz zaman vermelisiniz ama tüm gün o terli kıyafetlerin içinde gezmemeniz gerekir. Cildiniz için spordan sonra nefes alan ve temiz kıyafetler giymelisiniz.

Su İçmeyi Unutmak
Su içmek her zaman çok önemlidir. Bu nedenle yoğun tempolu bir spordan sonra terleyerek kaybettiğiniz suyu geri almalısınız.

InStyle