Tesla çalışanlarının araç sahiplerinin gizliliğini ihlal ettiği iddia edildi

Share

Tesla’nın araçlarında bulunan kameraların, araç sahiplerinin özel anlarını kaydettiği ve bu kayıtların Tesla çalışanları tarafından izlendiği ve paylaşıldığı iddia edildi.

Reuters haber ajansının kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Tesla çalışanları arasında 2019’dan 2022’ye kadar araç kameralarıyla kaydedilen çıplaklık, kaza ve komik sahneler içeren videolar dolaştı. Bazı çalışanların bu videolardan memler yaparak özel gruplarda paylaştıkları da öne sürüldü.

Tesla’nın araç kameraları, otonom sürüş özelliğini geliştirmek için kullanılıyor. Ancak Tesla’nın müşterilerin izniyle araçlar kapalıyken bile kayıt yapabildiği biliniyor. Tesla’nın “Nöbetçi Modu” adını verdiği bu özellik sayesinde araç sahipleri araçlarının çevresindeki hareketleri izleyebiliyor. Ancak bu özellik aynı zamanda araç sahiplerinin gizliliğini de tehlikeye atabilir.

Hollanda Veri Koruma Kurumu’nun (DPA) 2023 yılında yaptığı bir soruşturma sonucunda Tesla’nın araç kameralarının “genellikle aracın yanına gelen herkesi filme aldığı” ortaya çıktı. Bu nedenle Tesla, araç kameralarını varsayılan olarak kapatmaya karar verdi. Tesla, resmi destek sayfasında araç kameralarıyla kaydedilen verilerin uçtan uca şifreli olduğunu ve şirketin bu verilere erişemediğini iddia ediyor. Ancak Reuters’in haberine göre Tesla çalışanları bu verilere erişebiliyor ve bunları istismar edebiliyor.

Tesla çalışanlarının araç sahiplerinin gizliliğini ihlal ettiği iddiası, Tesla’nın otonom sürüş teknolojisine olan güveni sarsabilir. Ayrıca Tesla’nın veri koruma politikalarının yeterli olmadığı ve daha sıkı denetim gerektirdiği de söylenebilir. Tesla’nın bu iddialara nasıl bir yanıt vereceği merak konusu.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...