Kadın olmanın dayanılmaz zorluğu

Share

Sütyeninin askısı omzundan gözükmesin. Ayıp. Kadınsın sen, kadın gibi davran.

Gizli saklı ped çıkar ki çantandan kimse görmesin. Bu senin ayıbın, kimselere belli etme. Hanım hanımcık davran.

Oruç tutarken regl olduysan şayet, ne su iç ne de yemek ye ki oruç tutmadığını anlamasınlar. Kusurlarını döke saça ortalığa yayma. Kitabına göre davran.

Şayet ki kocandan boşandıysan çok gezme. Dulsun sen kendi varlığından öte. Evinde otur, kaderinde varsa dul çocuklu bir adamı bekle. Başından geçene göre davran.

Kısa etek, şort giyip ortalıkta salınma. Kadın olabilirsin; fakat Allah’ın yarattıklarını sergileme. Toplumun gerektirdiklerine göre davran.

Tecavüze uğrarsan sesini çıkarma. Tecavüzcünle evlen, alnındaki lekeyi temizle. Masummuşsun gibi davran.

Parfüm sıkma. Geç saatte eve dönme. Taksiye binme. Erkeklerle aynı otobüsü kullanma. Başını ört, düşüncelerini kapat. Nefes al, çocuk doğur, yemek yap ve öl.

Kadın olmanın git gide çekilmez bir hale büründüğü günümüz Türkiyesi’nde her şeye rağmen kadın olmaya, yaşamaya ve bir savaşçı gibi hayatta kalmaya çalışıyoruz.

Evet bu bir savaş ve ölenler, yok olanlar hep kadınlar oluyor. Ve her ne hikmetse kadınlara nasıl davranacağı konusunda ültimatom veren bu toplum, erkeklere nasıl davranması gerektiğini bir türlü öğretemiyor.

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...