Twitter’da mavi tik krizi: Ünlüler tepkili!

Share

Twitter’ın yeni abonelik sistemi Blue, doğrulanmış hesapların mavi tiklerini silmeye başladı. Twitter CEO’su Elon Musk’ın bu hamlesi, platformdaki birçok ünlü ismi kızdırdı. Bill Gates’ten Justin Bieber’a kadar pek çok kişi, Twitter’daki mavi tiklerini kaybetti.

Twitter Blue nedir ve neden mavi tikleri kaldırıyor?

Twitter, kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak için Blue adlı bir abonelik sistemi başlattı. Bu sistemle birlikte, kullanıcılar aylık 8 dolar (Türkiye’de 150 TL) veya kuruluşlar 1000 dolar ödeyerek bazı özel özelliklere sahip olabiliyor. Bunlar arasında daha uzun tweet atma, reklamları azaltma, tweet’leri geri alma gibi seçenekler bulunuyor.

Ancak Twitter Blue’un en tartışmalı yönü, abone olmayan doğrulanmış hesapların mavi tiklerini kaldırması. Twitter, bu kararıyla gerçek kişileri ve kurumları sahte hesaplardan ayıran doğrulama rozetini sadece paralı üyelere veriyor. Bu da platformdaki birçok ünlü ismin tepkisini çekiyor.

Kimler mavi tiklerini kaybetti?

Twitter’ın yeni politikası uygulamaya girdiği andan itibaren, Blue abonesi olmayan pek çok doğrulanmış hesap mavi tiklerini kaybetti. Bunlar arasında Beyonce, Papa Francis ve eski ABD Başkanı Donald Trump gibi dünyaca ünlü kişiler de var. Ayrıca Bill Gates, Justin Bieber, Lady Gaga gibi sanatçılar da mavi tiklerinden oldu.

Bu duruma tepki gösteren bazı ünlüler, Twitter’dan ayrılacaklarını veya başka platformlara geçeceklerini duyurdu. Örneğin Justin Bieber, Instagram’da yaptığı bir paylaşımda “Twitter’da mavi tikim yoksa ben de yokum” dedi. Bill Gates ise “Twitter’ın bu kararı çok yanlış. Mavi tik benim kimliğimdi” şeklinde konuştu.

Elon Musk ne diyor?

Twitter CEO’su Elon Musk ise mavi tik krizine kayıtsız kalmıyor. Musk, Twitter Blue’un platformu daha kaliteli ve güvenli hale getireceğini savunuyor. Ayrıca mavi tiki sadece abonelere vermenin de adil olduğunu düşünüyor.

Musk, yaptığı bir açıklamada “Twitter Blue, kullanıcılarımızın isteklerine cevap veriyor. Mavi tik de dahil olmak üzere birçok özel özelliği sunuyoruz. Abone olmayanlar da bu özellikleri istiyorsa paralarını ödemeli” dedi.

Musk’ın bu sözleri ise Twitter kullanıcıları arasında büyük tartışmalara neden oldu. Bazıları Musk’ı desteklerken, bazıları da eleştirdi. Kimileri de mavi tiki önemsemediğini söyledi.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...