Windows 11, RAR ve diğer arşiv biçimlerini yerel olarak destekleyecek

Share

Windows 11 kullanıcıları için sevindirici bir haber geldi. Microsoft, Windows 11’in RAR’ı ve diğer popüler arşiv biçimlerini yerel olarak destekleyeceğini açıkladı. Böylece Windows’a format atıldıktan sonra kurulan ilk uygulamalardan birisi olan WinRAR’a veda edeceğiz.

Microsoft’un Build 2023 etkinliğinde duyurduğu bu özellik, libarchive açık kaynak projesini kullanarak gerçekleştiriliyor. Windows şefi Panos Panay, “tar, 7-zip, rar, gz ve diğerleri dahil olmak üzere ek arşiv formatları için yerel destek ekledik. Artık Windows’ta sıkıştırma sırasında arşiv işlevselliğinin performansını artırabilirsiniz.” dedi.

Bu desteğin önümüzdeki haftalarda bir güncelleme ile Windows 11’e geleceği belirtildi. Ayrıca yeni formatların desteklenmesi için de çalışmalar devam ediyor. Her iki durumda da tar, 7-zip, rar, gz ve diğerlerinin eklenmesi Windows 11 kullanıcıları için büyük kolaylık sağlayacak. Artık bu dosyalara erişmek için üçüncü parti uygulamaları yüklemek zorunda kalmayacağız. Umarız entegrasyon yerel ZIP desteğinden daha iyi çalışır.

Windows’ta RAR gibi sıkıştırma biçimleri uzun yıllardır kullanılıyor. Özellikle 90’lar ve 2000’lerde yavaş internet yüzünden dosyaları sıkıştırmak zorunluluktu. Ancak internetin hızlanması ve depolama alanı gibi sorunların ortadan kalkmasıyla WinRAR gibi uygulamalara ve RAR gibi arşiv biçimlerine ihtiyaç giderek azaldı.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...