Yamyam Leopar ve Avı

Share

Yaşama alanlarını savunan leoparlar arada sırada kendilerinden daha genç rakiplerini öldürüp yiyor, ancak bu nadir olaya ilk elden tanık olmak oldukça zor.

leopar

Şaşırtıcı fotoğraflarda bir başka leoparın cesedini -muhtemelen yemek üzere- ağaçtan indiren bir leopar görülüyor.

Yaban hayatında leoparlar arasında yamyamlığın pek çok örneği var; ve uzmanlar bu durumun olası nedeni üzerine kafa yoruyor. En olası senaryoya göre, daha yaşlı leoparlar rekabete son verip bölgelerini koruma altına almak için gençleri öldürüyor.

leopar2

Diğer leoparları, özellikle de yavruları öldürmenin ardındaki evrimsel neden National Geographic’in Big Cats Initiative’iyle iş birliği yürüten büyük kedileri koruma örgütü Panthera’nın başkanı Luke Hunter’a göre oldukça açık.

Daha önce National Geographic’e verdiği bir röportajda “Üvey baba olmayı kaldıramıyorlar,” diye açıklıyor. Ortalıkta daha az sayıda genç erkek olunca, dişiler daha yaşlı leoparlarla çiftleşmek zorunda kalıyor.

Leopar yamyamlığının inkar edilemeyecek vahşiliğine rağmen leoparlar, eşleri ve yavrularıyla aslında uzun süreli aile bağları kuruyor.

National Geographic

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...