Yapay zeka Bard, Google çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattı: Yalancı, utanç verici ve zararlı

Share

Google’ın ChatGPT’ye rakip olarak geliştirdiği Bard yapay zekası, henüz test aşamasında olmasına rağmen çalışanlardan olumsuz geri bildirimler alıyor. Bloomberg’in ulaştığı şirket içi belgelere göre, Bard’ın verdiği cevaplar “yalancı”, “utanç verici” ve “zararlı” olarak nitelendiriliyor.

Bard, Kasım ayında piyasaya çıkan ve metin üretme konusunda oldukça başarılı olan ChatGPT’nin alternatifi olarak Mart ayında tanıtılmıştı. Ancak Google’ın Bard’ı aceleyle piyasaya sürmesi, ürünün kalitesini ve güvenliğini etkiledi. Bloomberg’in haberine göre, bir Google çalışanı 7.000 kişinin gördüğü bir mesaj grubunda Bard’ın işe yaramaz olduğunu ve piyasaya sürülmemesi gerektiğini yazdı. Birçok çalışan da bu görüşe katıldı.

Bard’ın verdiği cevaplar ise gerçekten de endişe verici. Bir çalışan Bard’a bir uçağın nasıl indirileceğini sorduğunda, Bard’ın kazaya yol açacak yanlış yönlendirmelerde bulunduğunu söyledi. Bir başka çalışan ise Bard’a tüplü dalış hakkında bilgi istediğinde, Bard’ın ölümcül sonuçlara yol açabilecek tavsiyelerde bulunduğunu belirtti.

Bloomberg’in kaynaklarına göre, Google’ın Bard’ı piyasaya sürme baskısı, şirketin etik değerlerini ve güvenlik standartlarını göz ardı etmesine neden oldu. Yeni ürünlerin güvenlik ve etik sonuçlarından sorumlu personelin, üretken yapay zeka araçlarından uzak durması istendi. Google’ın bu hamlesi, rakiplerine yetişmek için yaptığı bir hamle olarak görülüyor. Microsoft’un Bing’e entegre ettiği yapay zeka özellikleri, tarayıcının popülerliğini arttırırken, Samsung’un da Google’dan Bing’e geçmeyi düşündüğü söyleniyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...