Yapay zeka sunucu Fedha, Kuveyt’te haber sunacak

Share

Kuveyt News, yapay zeka teknolojisiyle çalışan bir haber sunucusu geliştirdiğini duyurdu. Fedha adı verilen sunucu, internet üzerinden günlük haberleri okuyacak ve izleyicilerin geri bildirimlerine göre kendini geliştirecek.

Fedha’nın tanıtım videosu, medya organının Twitter hesabından paylaşıldı. Videoda Fedha, beyaz bir tişört ve siyah bir ceketle karşımıza çıkıyor. Sarışın ve mavi gözlü olan Fedha, Kuveyt’in kültürel çeşitliliğini yansıttığını söylüyor.

Fedha, “Merhaba, ben Fedha. Kuveyt News’te yapay zeka ile çalışan ilk sunucuyum. Sizlere güncel ve tarafsız haberleri sunmak için buradayım. Haberleri nasıl izlemek istersiniz? Bana yorumlarınızı yazın,” diyor.

Kuveyt News yetkilileri, Fedha’nın test aşamasında olduğunu ve yakında tam olarak hizmete gireceğini belirtiyor. Fedha’nın zamanla Kuveyt aksanını öğreneceğini ve daha doğal bir şekilde konuşacağını da ekliyorlar.

Yapay zeka ile çalışan haber sunucuları, son yıllarda dünyada yaygınlaşmaya başladı. Çin, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde bu tür sunucular kullanılıyor. Kuveyt News ise bu alanda Kuveyt’te bir ilke imza atmış oldu.

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes, müziksiz yaşayamayanlardan...

You may also like...