YouTube Logosunu ve Tasarımını Değiştirdi

Share

YouTube logo konusunda büyük bir yenileme yaptı. Ayrıca firma mobil uygulamalarında ve masaüstü sitesinde birkaç değişiklik yaptığını duyurdu. İşte yeni YouTube logosu!

YouTube uzun süre sonra logosunda yaptığı değişiklik ile “tamamen” yeniden yapılma olmasa da, belli farkları ortaya koyuyor. Firmanın simgesel logosu ilk kez ‘Tube’ kelimesi kaldırılarak yerine oynatma butonunun konduğu bir yenilemeye tabi tutuldu.

YouTube’un eski logosunda, “Tube” kısmı kırmızı bir kutucuk içerisindeydi. Fakat yeni değişiklik ile Tube’un ardındaki kırmızı kutucuk, YouTube mobil uygulamasının şeklini alarak logonun başına geliyor.

YouTube’un bugüne kadarki eski logoları ise aşağıdaki gibiydi;

17-08/30/youtube-eski-logolar.png

Şirkete göre yeni logo, farklı cihazların en küçük ekranlarında bile daha iyi çalışan esnek bir tasarıma olanak tanıyor. Bunun nedeni ise kullanılabilecek alan sınırlı olduğu taktirde mobil uygulamasının simgesi, yani yeni logonun sol kısmı, gösterilebilecek. Yine aynı logo paylaşım seçeneklerinde de, tıpkı aşağıdaki gibi yer alacak.

17-08/30/youtube-paylasim.jpeg

Yeni logo ve simge aynı zamanda, firmanın açıklayacağı yeni özelliklerin de habercisi olma özelliği taşıyorlar. YouTube artık sadece video destekleyen bir web sitesi değil. Müzik tutkunlarından TV hayranlarına ve oyunculara kadar birden fazla platformda çalışan farklı uygulamalardan oluşan bir şirket.

Hem mobilde hem masaüstüde yenilikler var

YouTube’un Ürün Yöneticisi Neal Mohan “… Masaüstü ve mobil deneyimlerimize yeni bir işlevsellik düzeyi ve daha uyumlu bir görüntü kazandıracağız” dedi.

YouTube’un hem mobil uygulamasında hem de masaüstü sitesinde içeriğin basit ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi olarak sunulmasını sağlayacak şekilde güncelleniyor. Ayrıca masaüstü sitesindeki yeni güncellemeyle, kullanıcıların geceleri daha rahat YouTube’a göz atabilmeleri için resmi bir Dark Mode’u (Karanlık Mod) kullanabilecekler. Ayrıca bu Dark Mode, YouTube’un mobil uygulamalarına da dahil edilebilir.

Mobil uygulama ile şu anda masaüstü versiyonunda olduğu gibi video oynatımlarını da hızlandırıp, yavaşlatabileceksiniz.

Shiftdelete

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...