Zengin CEO’ların mütevazı görünme çabası

Share

Zenginler, sıradan insanlardan farklıdırlar, ancak halk tarafından öyle algılanmak onlar için çok önemli. Birçoğu, her yıl milyonlarca dolar harcayarak, halkın gözünde sıradan bir insan gibi görünmek için halkla ilişkiler ajanslarına yatırım yapıyor. Bu imaj, sıradan arabalar kullandıklarını, normal restoranlarda yemek yediklerini ve sıradan evlerde yaşadıklarını vurguluyor.

Ancak, gösteriş kültürünün hakim olduğu bu dönemde neden bu insanlar normal görünmek için bu kadar çaba harcıyor?

Bu milyarderler, paralarının onları değiştirmediğini veya paraya önem vermediklerini yüksek sesle göstermek istiyorlar. Bu durumu “yoksulluk gösterişi” olarak adlandırabiliriz ve bu, kişisel markaları ve temsil ettikleri şirketler için oldukça etkili bir strateji.

Mütevazı CEO’lar yeni moda oldu; dünyanın en büyük şirketleri artık takım elbise yerine kapüşonlu ve boğazlı kazak giyen adamlar tarafından yönetiliyor. Diğer iş liderleri de bu trendi takip etmeye çalışıyor çünkü yatırımcılar bunu seviyor. İş liderleri, gösterişli lükslerden vazgeçtiklerinde, aynı zamanda işlerini yönetirken de tutumlu olacakları mesajını vermiş oluyorlar.

Veriler de bunu destekliyor. 2012 yılında Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından yapılan bir araştırma, kişisel harcamalarında tutumlu olmayan CEO ve CFO’ların, içeriden dolandırıcılık yapma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve gelirlerini artırmak için hisse senedi bazlı teşvikler zorladıklarını ortaya koydu.

Araştırma, kişisel olarak tutumlu ve gösterişli yöneticileri ayırmak için 75.000 doların üzerinde bir kişisel araba veya 25 metreden uzun bir tekne gibi satın alımlara bakarak değerlendirme yaptı.

Milyarderler ve yöneticiler aslında lükslerinden vazgeçmek istemedikleri için sadece bu konuda yalan söylemeye başladılar. Warren Buffett gerçekten eski bir araba kullanıyor, ancak genellikle bir güvenlik ekibiyle birlikte Suburban’larla gezdiriliyor. Mark Zuckerberg her gün aynı gri tişörtü giyiyor, ancak bu tişörtler Brunello Cucinelli tarafından özel olarak üretiliyor.

Elon Musk, SpaceX fabrikasının yanında küçük bir ev kiralıyor, ancak Wall Street Journal’a göre zamanının çoğunu 8.000 metrekarelik, 1 milyon dolarlık bir malikanede geçiriyor ve bu adamların hepsi özel uçaklarla seyahat ediyor. Bu lükslere sahip olmaları onların hakkı, ancak bu lüksleri gizleme çabalarının iki nedeni daha var.

Milyarderlerin normal görünmeye çalışmasının ikinci nedeni, etkili bir satış taktiği olmasıdır. İnsanlar, kendilerine benzeyen ve ilham veren kişilere yatırım yapmayı severler. Bu yüzden zeki milyarderler, kendi şirketlerini tanıtmak için imajlarını kullanmak isteyenler, insanların onları sıradan hayatlar yaşarken görebilmelerini sağlıyor.

New York Post, Warren Buffett’in eşi hakkında yıllık Allen & Company Sun Valley Konferansı’nda 4 dolarlık bir kahve fiyatından şikayet ettiğini belirten bir makale yayınladı. Bu hikaye, Business Insider gibi yayınlar tarafından da “Warren, bir milyarder olarak daha da tanınabilir hale geldi” başlığıyla paylaşıldı.

Bu tür kişisel konuşmaların basına sızdırılmasının planlı olduğunu anlamak zor değil. Buffett’in tutumluluğu, yatırım şirketinin başarısıyla ilişkilendiriliyor, bu yüzden bu imajı satıyor.

Ancak, milyarderlerin halkla ilişkiler ekiplerine harcadıkları parayla daha fazla tanınabilir hale gelmeye çalışmaları, insanların kişisel finansmanlarını olumsuz etkiliyor çünkü bu, kişisel finansman sorunlarının fazla harcamaktan kaynaklandığı yaygın bir efsaneyi güçlendiriyor. Warren Buffett eski bir araba kullanıyorsa, neden yeni bir arabaya ihtiyacınız var?

Bu, Amerikalıların çoğunun sorumsuz harcamalarını mazur göstermez, ancak gelirlerine dikkat çekmeyi engeller. Belirli bir noktadan sonra, insanlar daha tutumlu olarak kişisel mali durumlarını iyileştiremezler; gelirlerini artırmaları gerekir.

Milyarderlerin fakir görünmek için çok fazla para harcamalarının üçüncü nedeni, çalışanlarını kontrol altında tutmalarına yardımcı olmasıdır. Ernst & Young’ın bir raporuna göre, dünyadaki aile ofislerinin sayısı 2001 ile 2016 arasında iki katına çıktı. Aile ofisleri, sadece tek bir ailenin servetini yönetmek için özel olarak kurulmuş yatırım firmalarıdır.

Siz ve ben Robinhood veya Schwab’da bazı hisselere sahipken, ultra zenginler paralarını aile ofislerinde tutuyorlar. Barron’s tarafından yapılan bir haberde, bu firmaların en hızlı büyüyen giderlerinin halkla ilişkiler olduğu bildirildi. Bu aile ofisleri o kadar büyük ki, artık özel sermaye firmaları kadar etkili hale geldiler ve etkiyle birlikte inceleme de geliyor.

Özel sermaye firmaları, sevilen şirketleri iflas ettirmek ve binlerce işçiyi işten çıkarmak gibi uzun bir geçmişe sahip oldukları için en nefret edilen finansal kurumlar arasında yer alıyor. İşte bu yüzden, bu sektörlerin birçoğu kötü iş uygulamalarından sorumlu tutuluyor. Ancak bu öfke sadece bu şirketlerin yöneticilerine yöneltiliyor.

Bir aile ofisi aynı şeyi yaptığında, işten çıkarmalarla ilgili kamuoyu öfkesi aileye yönelir ve bu noktada iyi bir halkla ilişkiler ekibi devreye girer.

Bir süper yat üzerinde çekilmiş bir fotoğrafı olan bir şirket sahibinden daha iyi ücret talep etmek işçiler için kolaydır. Ancak, tüm kamu profili, işletmesi adına her kuruşu tasarruf etmeye çalıştığını vurgulayan bir şirket sahibinin, işçi taleplerine karşı koyması daha kolay hale geliyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...