Kendinizi şiddete uğrayan bir kadının yerine koyun!

Alessandro Michele, Stella McCartney ve Christopher Kane, Kering’in kadınara şiddeti önlemek için yaptığı kampanya için bir araya gelen ünlü isimlerden sadece birkaçı. Kampanya, insanların kendilerini bir kadının yerinde hayal etmelerini sağlamak istiyor.

#ICouldHaveBeen, yani “yerinde olabilirdim” hashtagi ile erkeklere bir kadının yerinde olsalardı ne olacağını soran kampanya dünya çapında dijital bir kampanya olarak yayılıyor. Kadınlara ise ‘Her’ adı altında birlik olmalarını söyleyen kampanya tüm dünyanın bu amaç için bir araya gelmesini istiyor.

Michele, McCartney ve Kane, Joseph Altuzarra, Dennis Chan ve Salma Hayek gibi isimlerin arasında, kadınların ve kızların, sadece kadın olarak doğdukları için şiddete maruz kalma riskine dikkat çekiyor. Ünlü gençler ile bir araya gelecek olan Kering bu konu üzerine birçok video yayınlamayı düşünüyor.

“I Could Have Been” hareketi ünlü moda evinin kadınlara şiddeti bitirmek için uzun zamandır yürüttüğü White Ribbon for Women kampanyasının bir parçası.

“Kadın olarak doğmak şiddete maruz kalma riski demek olmamalı,” diyen Kering CEO ve Başkanı François-Henri Pinault, “Ancak malesef günümüzde bu böyle. Hepimiz kadın olarak doğabilirdik ve hepimiz bunu önlemek için elimizden geleni yapmalıyız. Kering Vakfının yürüttüğü White Ribbon for Women kampanyasının altıncı yılı, moda evlerimiz ve tasarımcıları ile bu mücadeleye devam etmekten gurur duyuyorum,” diye ekledi. Dünya genelinde her üç kadından birinin şiddete maruz kaldığı istatistiklere göre, ünlülerin attığı bu duyarlı adıma kadın veya erkek herkesin dahil olması gerekiyor.

Elle

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...