2020 Tokyo Olimpiyatları’nda ‘yüz tanıma’ devrimi

24 Temmuz-9 Ağustos 2020 tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılacak 2020 Tokyo Olimpiyatları, yüz tanıma teknolojisinden sonuna kadar yararlanacak.

Japan Times‘ın haberine göre 2020 Tokyo Olimpiyatları, yüz tanıma teknolojisinin en aktif kullanıldığı etkinlik olacak. Bu noktada teknoloji daha çok olimpiyat alanlarına giriş çıkış yapan sporcular, yetkililer ve gazeteciler üzerinde kullanılacak. Bu kişilere özel bir kimlik kartı verecek organizasyon, sürece yüz tanıma sistemini de dahil edecek. Bu sayede olimpiyat alanına başkasının kimliğini çalarak girmeye çalışanları önleyecek olan sistem, kişilerin kimliği ile yüzünü tarayacak. Eğer eşleşme sağlanırsa geçişe izin verecek, olmazsa da güvenlik güçleri olaya dahil olacak. Bu amaç için 400 bine yakın yüzün taranacağı belirtilirken, sistem kapılardaki geçiş sürecini de hızlandıracak. Altyapı ise NEC tarafından geliştirilen kendisini kanıtlamış bir yüz tanıma sistemi üzerine kurulacak. İkizleri ayrıt edebildiği belirtilen bu teknoloji, söylendiği kadarıyla estetik operasyon geçirenleri dahi belirleyebiliyor. Yani bakıldığında güvenlik en üst seviyede görünüyor.

2020 Tokyo Olimpiyatları kapsamında kullanılacak yüz tanıma artık hayatımızın bir parçası
Biz farkında olmasak da artık birçok ülke ve kurum yüz tanıma teknolojisini aktif olarak kullanıyor. Apple’ın iPhone X ile evimize kadar soktuğu bu teknoloji, 2020 Tokyo Olimpiyatları oyunları ile daha da gündeme gelecek gibi duruyor.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.