Uzayda süzülecek sanat eseri ‘Orbital Reflector’ yörünge yolunda

Alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar hep bir amacı olan uydu ya da teleskop modelleri gönderdik. Sadece bunu yaparak yörüngeyi bir çöplüğe çeviren insanoğlu, Orbital Reflector ile ikinci aşamaya geçiyor.

Orbital Reflector projesinin arkasında sanatçı Trevor Paglen var. Nevada Sanat Müzesi ile bir ortaklık kuran Paglen, alçak dünya yörüngesine yansıtıcı özelliğine sahip işlevsiz bir uydu göndermek istiyor. Bu amacıyla bir ilke imza atmak isteyen sanatçı, insanların gönderilecek yapıya bakarak uzay hakkında düşünmelerini istiyor. Sanatın en önemli amaçlarından bir tanesinin bu olduğunu belirten sanatçı, hem uzaya duyulan ilgiyi artırmak hem de farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bilimsel, askeri ya da ticari hiçbir amacı bulunmayan bu uydu, sadece artistik değerleri uzaya çıkartıyor. Uzaya atıldıktan sonra içerisinden dev bir “elmas” şekilli balon çıkacak Reflector, güneşten aldığı ışığı yansıtarak parlayacak. Geceleyin görülebileceği belirtilen sanatsal uydu, yörüngeye tarihte ilk defa güzellik katacak.

Uzayda süzülen bir sanat eseri: Orbital Reflector

2018‘de Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX tarafından alçak dünya yörüngesine çıkacak olan sanatsal uydu, Falcon 9‘a ile yola çıkacak. Dünya etrafında her üç saatte bir kez tur atacağı belirtilen Reflector, şu an konusunda uzman uzay mühendisleri tarafında geliştiriliyor. Bu projeyi maddi olarak destekleyebilmek için bağış platformu Kickstarter’da destek dahi arayan Nevada Sanat Müzesi, projede 76 bin dolar dolar toplamayı başarmış. Sanatı anlamak bazı kişilere zor geliyor ancak yaşadığımız gezegeni öyle ya da böyle sanat güzelleştiriyor.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.