Liberty Media şimdi de MotoGP’yi satın alma planları yapıyor

Share

Financial Times’ın haberine göre Liberty Media, Formula 1’in sahibi olarak adından söz ettiren şirket, şimdi de en prestijli motosiklet serisi olan MotoGP’yi satın alma hazırlığı içinde.

Eğer bu anlaşma gerçekleşirse, hem Formula 1 hem de MotoGP aynı çatı altında bulunacak.

Şu an için MotoGP’nin ticari hakları, Madrid merkezli Dorna Sports SL adlı şirkete ait ve her geçen yıl bu serinin popülaritesi artıyor.

Financial Times’ın özel haberine göre, iki taraf arasındaki anlaşmanın bedeli 4 milyar euroyu bulacak.

Anlaşmanın tamamlanma aşamasında olduğu konuşulurken, rekabet otoritelerinin bu birleşmeye yakından bakabileceği endişesi de var.

Fransız futbol kulübü Paris Saint-Germain’in sahibi olan Katar Spor Yatırımları da Dorna ile ilgilendiğini belirtmişti ancak henüz sonuçlanmış bir anlaşma yok.

Dorna şu anda Dünya Superbike Şampiyonası ve MotoE serisi gibi çeşitli yarışmaları da destekliyor.

Ancak, anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda muhtemelen bazı yasal zorluklarla karşılaşılacak. Özel sermaye şirketi CVC Capital Partners, bir dönem hem F1 hem de MotoGP’nin sahibi olmaya çalışmıştı ancak AB rekabet otoritelerinin endişeleri nedeniyle 2006’da motosiklet serisini satmak zorunda kaldı.

Daha sonra, 2017’de CVC, F1’i 8 milyar dolar değerinde bir anlaşma ile Liberty’ye devretti.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...