Fallout dizi tüm bölüm özetleri: Bölüm 1×01 – The End

Share

Öncelikle ikonik olan Vault Boy’un parmak işaretiyle başlıyorum. Aslında bu hareket, eski oyunlardan beri var olan bir işaretti. (Evimde bu işaretin olduğu seramikten bardak altlıkları bile var.) O zamanlar tabii ki, bunun ne anlama geldiğini oyunu oynayanlar fark etmemişti. Yaklaşık 10-12 yıl önce, Deniz Piyadeleri’nde eski bir nükleer, biyolojik ve kimyasal savunma uzmanı (nuclear, biological, and chemical defense specialist in the Marine Corps) Reddit’te başlık açarak, bunun gerçekten Soğuk Savaş dönemi bilgi amacıyla öğretilen bir yöntem olduğunu ve Fallout oyun yapımcılarının da bu bilgiyi kullanmasının hoş olduğunu yazmıştı. Dizi ekibinin de o yazıya gönderme olarak karaktere (ghoul) “Bu yöntemi, Marine olduğum dönemde öğrendim.” dedirttiğini düşünüyorum.

Vault’lar arası evlilik, daha doğrusu Vault’ların birbiriyle iletişim olarak bağlantılı olması fikri açıkçası çok hoşuma gitmedi. Çünkü oyunlarda ve kaynaklarda, Vault’ların fiziksel yapı olarak birbirinden farklı yerlerde olduğunu ve aralarında iletişimin olmadığını hatırlıyorum. Sadece Vault 8, Control Vault’u ve o overseer’ı aracılığıyla diğer Vault’larla iletişim kurabiliyor. (Ek olarak tabii ki, Enclave tüm logları görüntüleyebiliyor. Bunları da Fallout 2’de öğreniyoruz.) Ancak zamanında tüm Vault’larda olan deneyleri söylememeleri de bu yüzden, gelecek oyunlara (artık dizi) açık kapı bırakmak. Belirtilen Vault’lar belki de test olarak sınırlı iletişimle yan yana olup, farklı yönetim şekilleriyle idare edilirse sonucu ne olur, onu görmek için kurulmuştur.

Evlilik programı gibi olan kısımda, Lucy’e onay gelince, Pip-Boy’u oyundaki level atlama sesini çıkarıyor. Resmen güzel bir Speech skill check ile XP aldın ve level atladın demişler.

Vault 32 kapısı açılır açılmaz bu işte bir gariplik var diye hissetmiştim. Sonrasında düğün sırasında karakterlerde olan yaraları ufak da olsa gösterilince (özellikle adamın birinin kel kafasında), “Bunlar kesinlikle raider.” dedim. Öyle çıkmasına sevindim çünkü Vault’lar içerisinde yaşayan birilerinin öyle yaralarının olmasına imkanı yoktu.

Lucy yara aldığında Stimpak kullanması ve oyundaki Stimpak sesinin çıkması gene ufak ama tatlı bir gönderme.

Raider’lardan bir tanesi saldırı anında Jet (astım spreyi gibi olan alet) kullanıyor. Jet, Fallout evreninde yaygın kullanılan bir uyuşturucu türü.

Brotherhood of Steel grubunun ders anlatımı sırasında kayıp teknolojiyi (“lost relics”) aradıklarını anlatıyorlar. Fallout 4 oynayanlar hatırlar, baya bir görev yapıyorduk bu konu özelinde.

Ders sırasında arka planda “The Prydwen” (dev zeplin) gözükmesi, T-60 zırhları içinde gelmeleri ve Vertibird’ler (helikopterler) heyecanlandırdı. Görsel olarak T-60 zırhı biraz maket gibi dursa da beğendim.

Gelelim dış dünya’ya. Fragmanı ilk izlediğim zaman, dış dünyayı çok renkli yaptıklarını görünce bir hayal kırıklığı oluşmuştu. “Umarım dizi serisi Fallout 4 sonrasında geçiyordur çünkü ancak öyle olursa mantığı var.” demiştim. Gerçekten öyle yapmışlar. (Babası zaten düğün konuşması sırasında ileride torunlarının belki dışarıda yaşayabileceğini çünkü radyasyonun azaldığını söylüyor.) Fallout 1-2-3 ve New Vegas inanılmaz karanlık bir evrene sahiptir. Zaman çizelgesi bu mantıkla evrene uyuyor:

  • Fallout 76 – 2102
  • Fallout 1 – 2161
  • Fallout 2 – 2241
  • Fallout 3 – 2277
  • Fallout: New Vegas – 2281
  • Fallout 4 – 2287
  • Fallout Dizisi – 2296

Üç karakterin, ghoul’ları ortadan kaldırmak için mezarlığa doğru gittiği yerde, bir adamı oyuncak bebek bacağı gibi bir şeyle öldürdüklerini görüyoruz. Bu silahın adı “junk jet” (rock-it launcher versiyonu da var). Fallout 3, 4, ve 76 oyunlarında da geçen bir silah. Hatta ghoul’a ateş ettiği zaman farklı bir şeyler attığını görüyoruz, çünkü bu silah içine koyduğunuz çöpleri (teneke, oyuncak, metal, çivi, boş iğne vb.) cephane olarak kullanıyor. Oyunda bu silahın olması güzel olmuş (darısı shishkebab için).

Peki bu ghoul nasıl bu kadar uzun süre yaşamış derseniz, Fallout evreninde bu şekilde mutasyona uğrayıp bu hale gelen ghoul’lar, fiziksel bozuklukları (ayrıca kısırlıkları) ve bazı durumlarda zihinsel bozulmalarına rağmen genel hayat süreleri büyük ölçüde uzar. Wasteland radyasyonuna ve nükleer serpintiye karşı bağışıklıkları vardır. Hatta bazen bu radyasyon tarafından iyileşirler (savaş öncesi ölümsüz olmak adına ghoul olmayı deneyenler bile var).

Ekşi Sözlük, take me under'ın izni ile yayınlanmıştır. - https://eksisozluk.com/entry/163496743

You may also like...