Çin’in elektrikli araç atılımı: Sübvansiyon değil, inovasyon kaynaklı

Share

Çin’de hızla büyüyen elektrikli araç sektörü, iddialara göre büyük sübvansiyonlarla destekleniyor. Ancak Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, bu iddialara karşı çıkarak ülkenin elektrikli araç firmalarının hızlı yükselişinin sübvansiyonlardan değil, inovasyon ve rekabetçi pazar ortamıyla sağlandığını vurguladı.

Bakan Wang Wentao’nun Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamasına göre, ABD ve Avrupa’nın Çin elektrikli araç sektöründeki kapasite fazlası iddiaları tamamen temelsizdir. Elektrikli araçlardaki Çin üstünlüğünün iyi kurulmuş tedarik zinciri ve rekabetçi piyasa koşullarından kaynaklandığını belirtti. Bu açıklamalar, Çinli şirketlerin temsilcileriyle gerçekleştirilen toplantıların ardından yapıldı.

Toplantıda ayrıca AB’nin Çin’den elektrikli araç ithalatına yönelik sübvansiyon karşıtı soruşturması da ele alındı ve inovasyonun sektördeki önemi vurgulandı. Bakan Wang, elektrikli araçların çevresel etkileri konusunda farkındalığın arttığını belirtirken, Çinli şirketlerin haklarını koruyacaklarını da vurguladı.

Geçtiğimiz yıl AB’nin Çin’den elektrikli batarya ithalatına ek gümrük vergisi uygulama kararıyla ilgili başlatılan soruşturma da bu toplantıda ele alındı. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, küresel pazarın ucuz elektrikli araçlarla dolu olduğunu ve bu durumun devlet sübvansiyonlarıyla yapay olarak düşük fiyatlarla sağlandığını ifade etmişti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise Çin’deki aşırı endüstriyel kapasitenin ABD ekonomisi için bir risk oluşturduğunu belirterek, ABD ile Çin arasındaki ekonomik ilişkilerin ve çıkarların görüşüldüğü ziyaret için Çin’deydi.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...