Çita ile Formula E aracı drag yarışında karşı karşıya geldi

Dünyanın en hızlı canları arasında yer alan çita ile Formula E aracı drag yarışında karşı karşıya geldi. Sizce bu üst düzey yarışı kim kazandı?

Saatte 120 km hıza çıkabiliyor olmalarıyla dünyanın en hızlı canlıları arasında yer alan çita, FIA‘nın son çalışmasında Formula E aracının karşısına çıkartıldı. Karşılaşmada Techeetah takım sürücüsü Jean Eric Vergne tarafından kontrol edilen elektrikli Formula E aracı kullanıldı. 0’dan 100 km/s hıza iki yarışmacının da 3 saniyede çıktığı karşılaşma, Güney Afrika’da bir pist üzerinde gerçekleştirildi. Bu denemeyi sizin de tahmin ettiğiniz üzere yarış aracı kazanırken, arada çok ufak bir olduğu görüldü. Peki bu çalışmanın esas amacı performans karşılaştırması yapmak mıydı? Elbette hayır. FIA bu drag yarışı ile iklim değişikliğine vurgu yapıyor. İklim değişikliğinin çitalar üzerindeki etkisine dikkat çekmek için hazırlanan video, elektrikli otomobillere de vurgu yapıyor. Söylendiği kadarıyla çitalar iklim değişiklikleri nedeniyle en büyük risk altında olan 10 canlı arasında bulunuyor ve çevre için elektrikli otomobillere yatırım yapmak gerekiyor.

Formula E ile amaç elektrikli araçlarla daha yaşanabilir bir dünya oluşturmak

Formula E serisini arkasında elektrikli araçları yaygınlaştırmak gibi bir amaç da bulunuyor. Elektrikli araçların yaygınlaşması dünyanın daha az kirletilmesine anlamına geliyor. Bunun öncülerinden olan seri, elektrikli araç teknolojilerinin geliştirilmesini de hızlandırıyor. Büyük yarış serisinin dördüncü sezonu ise 2 Aralık tarihinde Hong Kong’da başlıyor.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.