Close

Huawei‘nin uzun süredir konuşulan ve yakın zamanda kullanıcılara sunulması beklenen yeni işletim sistemi bugün itibariyle resmileşti. Huawei HarmonyOS işletim sistemi ile yeni cihazlarının yazılımsal olarak desteklenecek.

Huawei yeni işletim sistemi HarmonyOS karşımızda

ABD hükümeti ve Çin arasındaki gerginlikten dolayı Android işletim sistemi ile yollarını ayırmak isteyen Çinli şirket uzun süredir yeni işletim sistemi sızıntılarıyla gündemdeydi. Bugün ise Android’e karşı bağımsızlığını resmileştiren Huawei yeni işletim HarmonyOS’u duyurdu.

Çin’de HongmengOS olarak isimlendirilecek yeni işletim sistemi küresel pazarda da HarmonyOS olarak adlandırılacak. Ayrıca yeni işletim sisteminin akıllı telefonlardan, akıllı hoparlörlere ve sensörler gibi nesnelerin interneti alanındaki cihazlara kadar her alanda kullanılabileceği söyleniyor.

ABD hükümetinin Huawei’yi Varlık Listesi’ne koyma kararının ardından Google da şirketin Android lisansını askıya almıştı. 60 günlük bu askıya alım durumu, iki aylık sürecin ardından da devam edecek gibi gözüküyordu. Çinli şirket de kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığı gerçeğini gizlemeyerek, Android‘in yerine geçebilecek yeni işletim sistemini bugün resmileştirdi.

Her ne kadar Trump yönetimi şirket kısıtlamalarını hafifletmek istediğini belirtse de yakın zamanda kısıtlamalar kalkacak gibi durmuyor. Geçtiğimiz günlerde ABD hükümetinin üst düzey yetkilileri, yönetimin ulusal güvenliğin etkilenmeyeceği durumlarda Huawei ile ilgili bazı lisanslar verebileceğini de söylemişti. Ancak dün Bloomberg, Beyaz Saray‘ın Çin’in ABD’deki tarım ürünleri alımlarını durdurma kararının ardından bu lisansları vermesiyle ilgili kararının gecikebileceğini de bildirdi.

https://shiftdelete.net/huawei-yeni-isletim-sistemi-harmonyos-karsimizda

Emre Kalkan

Serinletici İdari İşler Asistanı Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda. | emre.kalkan@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.