Harry Potter’ın Pelerini Gerçek Oluyor

Şimdiye kadar sadece bilim kurgu kitaplarında karşılaştığımız ve gerçek olsa onunla ziyaret edeceğimiz kişilerin listesinin bile hazır bulunduğu görünmezlik pelerini gerçek oluyor desek?

Şaka yaptığımızı sanmayın sakın, gayet ciddiyiz. İngiliz bilim adamlarının yeni geliştirdiği, ışığı dereceli olarak kırabilen kaplama teknolojisi bu alandaki en büyük umudumuz.

Bu sistemdeki nano bileşenli materyaller yüzeydeki objelerin elektromanyetik izini en aza indirebildiğinden, bizi görünmezliğe bir adım daha yaklaştırıyor.

Bu materyaller aynı zamanda kavisli yüzeylerin de düz görünmesini sağladığı için, elektromanyetik dalgalar orada hiçbir obje yokmuşçasına algımızı yanıltıyor. Bu teknolojinin seri olarak üretilip, günlük hayatta bizim gibilerin kullanımına açılmasına tabii ki daha çok var. Ama şimdilik bunu bilmek bile çok hoş değil mi?

Şu an yeryüzündeki bir laboratuvarda görünmezlik pelerinini kullanan bilim insanları var. Gerçekten!

Elle

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.