Galaxy S9 satış rakamları iyi değil

Geçtiğimiz günlerde Samsung’un karlılık noktasında uzun bir aradan sonra düşüş yaşadığı açıklanmıştı. Bunun başlıca sebepleri ortasında Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus modellerinin satış rakamları yer alıyor. Peki, Galaxy S9 ne kadar sattı? Galaxy S9 ve S9 Plus modellerine ait satış rakamları ortaya çıktı.

Samsung’un 2018 yılının ilk döneminde satışa sunduğu Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus modellerinin 2. çeyrek satış rakamları ortaya çıktı. Açıklanan rakamlar, 2018 yılının ilk çeyrek zamanına göre düşüş yaşandığını gösteriyor.

2018 yılının ilk ve ikinci çeyrek satış rakamları kıyaslandığında, Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus modellerine olan ilginin azaldığı ortaya çıkıyor. Yılın ilki 4 aylık döneminde 10.2 Milyon tane mahsul satışı elde eden Samsung’un, Haziran ayında biten ikinci çeyrek döneminde ise 9 milyon satış elde ettiği açıklandı. Yekün satış sayısı ise ilk yarı sene için 19.2 Milyon olarak karşımıza çıkıyor.

Her yılın ilk çeyrek döneminde satışa çıkan Galaxy S modelleri, bu devre içinde kocaman alaka görüyor. Bu durumu destekleyen misal ise Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modellerinin satış rakamları. Benzer vakit dilimleri içinde satışa çıkan Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modelleri, ilk çeyrek devirde 10.3 Milyon satış elde ederken, ikinci çeyrek devirde ise 15.6 Milyona ulaşmıştı.

Geçen yılın amiral gemisi olan Galaxy S8+ serisi de yekün satışlarda Galaxy S9 serisinden 2 milyon daha çok satmayı başardı. Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modelleri, bu vakit dilimi içinde 21.2 Milyon gibi mühim rakama ulaşmayı başardı.

Yılın kalan kısmında da Galaxy S9 serisinin satışlarında düşüş beklenirken, Galaxy Note 9‘un pazara girişi ile Samsung’un umumi satış rakamlarında bir artışın olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu sene yaşanan düşüşün başlıca sebepleri arasında, Android ekosisteminde yer meydan rakiplerin yenilikçi ve fazla satan amiral gemileri üretmiş olması geliyor. Samsung’un Galaxy S9 serisi, rakiplerine kıyasla, daha az yenilikçi özellikler ile geldiği için, telefon kullanıcıları tarafından, önceki yıllara kıyasla daha az alaka gördü.

Shiftdelete

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda. Emre, Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.