Close

Tesla, ABD’deki en büyük tesisini kurmak için yer arıyor

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ABD’deki en büyük üretim tesisini kurmak için harekete geçti. Yeni fabrikada Cybertruck ve Model Y SUV’un üretileceği belirtiliyor.

Tesla, sızan bilgilere göre, ABD’de yeni bir tesisin inşası için iki potansiyel bölge belirledi. Adaylar, Austin (Texas) ve Tulsa (Oklahoma). Tesla temsilcileri yakın zamanda Tulsa’yı ziyaret etti ancak üretim tesisinin yeri konusunda henüz nihai bir karar alınmış değil.

Gelen bilgiler Tesla’nın yeni tesisinin, şirketin en büyük fabrikası olacağı yönünde. Yeni açılacak olan üretim tesisinde tam elektrikli Cybertruck pick-up modeline ek olarak orta Model Y orta boy SUV üretimi de yapılacak. Tesla’nın 10.000 işçinin çalıştığı şu anki ABD araç montaj fabrikası Kaliforniya’nın Fremont şehrinde bulunuyor.

Şirketin Reno’da ikinci bir fabrikası var. Burada da araçları için pil üretimi yapıyor ve yaklaşık 6.500 kişi çalışıyor. Bunlara ek olarak Şangay’da bir fabrika ve Almanya’da henüz yapım aşamasında olan başka bir Tesla fabrikası mevcut. Dev şirketler, üretim tesisleri için genellikle, en iyi vergi indirimi ve teşvik aldıkları bölgeleri seçerler ve Tesla’nın da henüz bu aşamada olduğu belirtilmiş.

https://www.donanimhaber.com/tesla-abd-deki-en-buyuk-tesisini-kurmak-icin-yer-bakiyor--121843
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Emre Kalkan

Serinletici teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.