Hyundai, elektrikli otomobil pazarında ilk üçe girmek için yatırım yapıyor

Share

Hyundai Motor Grubu, elektrikli otomobil pazarında rekabet gücünü artırmak için yeni bir yatırım planını duyurdu. Grup, 2030 yılına kadar dünyanın en büyük üç elektrikli otomobil üreticisinden biri olmayı hedefliyor ve bu doğrultuda 18 milyar dolarlık ek bir bütçe ayırdığını açıkladı.

Grup, yeni yatırım planı kapsamında Kore’de yeni bir elektrikli araç tesisinin temel atma törenini gerçekleştirdi. Bu tesis, Hyundai’nin Kore’deki yıllık elektrikli araç üretim kapasitesini 1,51 milyon adede çıkarmasına olanak sağlayacak. Aynı zamanda grup, küresel pazarda da 3,64 milyon adetlik bir elektrikli araç üretim hacmine ulaşmayı planlıyor.

Hyundai’nin yeni yatırım planı sadece üretim kapasitesini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda elektrikli araç ekosistemini ve global otomotiv endüstrisini de kalkındıracak. Grup, yeni nesil elektrikli araçlar için platform geliştirmek, ürün gamını genişletmek ve daha ileri teknolojiler sunmak için Ar-Ge’ye de büyük yatırım yapacak. Ayrıca sektördeki diğer ortaklarıyla birlikte üst düzey teknolojik donanımlar geliştirmeyi de teşvik edecek.

Hyundai ayrıca; elektrikli araçlardaki menzili artıracak ileri seviye teknolojilerin geliştirilmesi dahil olmak üzere donanım ve yazılım genelinde de entegrasyonu artıracak. Hyundai Motor Grubu, tedarikçilerin likiditesini artırmaya yardımcı olmak için de özel bir fon kuruyor. Çevre dostu araç parçalarının geliştirilmesi amacıyla ürünlerini çeşitlendirmek isteyen içten yanmalı motor parçası tedarikçilerine de elektrifikasyon yolunu açmış oluyor.

Grup, geleceğe yönelik yeni iş stratejileri geliştirmek ve yeni iş kolları keşfetmek isteyen tedarikçilere de özel danışmanlık hizmeti sağlayacak. Ayrıca, şirketlerin yüksek kaliteli parça tedariki sağlaması için de kalite kontrol sistemlerini iyileştirecek.

Hyundai’nin yeni yatırım planı, elektrikli otomobil pazarında liderlik için atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Grup, çevre dostu ve yenilikçi ürünleriyle müşterilerinin beklentilerini karşılamayı ve otomotiv endüstrisine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...