Geveze Papağan Paulie (1998)

Bazı şeyleri anlamak için, izlemeniz gerekir.

Bazen omuzlarında gezer, bazen de söylediği bir şeyi kapıp defalarca tekrarlarlar… Daha en başında, “bir kuş” denip kestirip atılamamalarından belli olduğu üzere insanlara eşlik edebilen dostlardandır papağanlar.

Tüm bu pozitif özellikleri alıp, eylemlerin bilincine vararak yapan bir papağan hayal ettiğinizde ise mavi başlı papağan Paulie’ye ulaşmış oluyorsunuz.

Yaşadığı her şey, bir şeyler kattı ona. İnsanda artık kalmayan özelliklerin toplandığı bir papağan o.

Hikayenin ilk çıkış noktası; hafif kekemelikten muzdarip küçük Marie Alweather’a dayanıyor. Dedesinin konuşma arkadaşı olarak Marie’ye kendisi gibi küçük Paulie’yi hediye etmesi ve ikilinin inanılmaz dostluğu ile başlıyoruz yolculuğumuza.

Evinin neden tekerlekleri var?

O veya bu sebepten (ama asla kedi yüzünden değil) ayrılan yollarla devam ediyor Paulie’nin seyahati. Diğerlerinden farklı ve diğerlerinden akıllı oluşu bir kenara, iyi veya kötü karşılaştığı herkes tarafından hayranlık uyandıran yapısı inşa ediyor Paulie’nin saygınlığını. Ve bu saygınlık başta izleyici olmak üzere filmde onu anlamaya çalışan tüm karakterler tarafından kısa sürede kazanılıyor.

Yaşadığımız hayat gibi, her şeyden biraz var.

Paulie’den bugün haberiniz olduysa, geri planda kalışından değil, keşfedilemeyişinden olduğuna emin olabilirsiniz. Çok hoş komedi unsurlarının altında ciddi ciddi iç burkabilen ama toplamasını da iyi bilen dram karşılıyor sizi ve bu nitelikler, kelime anlamıyla dahi son sahneye kadar devam ediyor.

Bak şimdi uçuyor mesela…

Paulie için bu bahsettiklerimiz bir tavsiyeden öte, eğer her şey doğru ifade edilmişse, şimdiden iyi seyirler dilemektir. Yapmanız gerekeni biliyorusunuz.

Alıntılar ve en başta Paulie fikri için Neval’e teşekkürler..

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.