‘Orman Plaza’ Her Gün 60 Kilogram Oksijen Üretecek

Metropollerin her geçen gün daha da grileştiği günümüzde küresel ısınma ve hava kirliliği gibi global sorunlarla boğuşmaya devam ediyoruz. Hava kirliliği konusunda artık neredeyse nefes alınamaz noktaya gelen Çin’de ise alternatif çözüm olarak “orman plaza” projesi başlatılıyor.

Vertical Forest (Dikey Orman) olarak isimlendirilen proje aslında yeni değil. İtalyan mimar Stefano Boeri tarafından gerçekleştirilen bu orman plazalarda İtalya’da (Milan) ve İsviçre’de (Lozan) halihazırda bulunuyor. Bu özel projenin Asya ayağı ise ilk olarak Çin’de gerçekleştirilecek. Nanjing Towers olarak adlandırılan bu orman plazalar 1000’in üstünde ağaca ev sahipliği yapacak. 2018‘de bitirilmesi planlanan bu plazaların yüksekliği ise yaklaşık 200 metre ve 107 metre olacak. 23 farklı ağaç türünün yer alacağı plazalar tamamlandığında her gün 60 kg oksijen üretmesi bekleniyor. Çin gibi hava kirliliğinin çok yoğun olduğu bölgelerde böylesine bir oksijen üretiminin oldukça önemli olduğunu belirtelim.

Tabii plazaların tek amacı hava kirliliğini önlemek değil. İşin bir de ticari boyutu var. Bu plazalar sadece ağaçlara değil insanlara da ev sahipliği yapacak. 200 metre olan plazada ofisler, bir müze, bir mimarlık okulu ve çatısında da bir gece kulübü yer alacak. Daha kısa olan ikinci plazanın çatısında ise bir havuza yer verilirken, 247 odalı Hyatt Otel de yine bu kulede yer bulacak.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.