Google, Gmail Hesaplarını İzlemeyi Bırakıyor

Günümüzde gizlilik konusu iyice tartışılır hale gelmeye başlamış durumda. Şirketlerin kullanıcı verilerini yakından takip etmesi, kişisel verileri gözetlemesi veya bu verileri kendi yararına kullanması da tepki çekiyor. Google da uzun zamandır tartışmalara konu olan bir özelliği kaldırarak gizliliğe önem verenleri sevindirecek bir hamle yapıyor.

Google’ın servisleri birçok kullanıcı verisi içeriyor. Ancak içlerinden bir tanesi var ki diğerlerine göre çok daha fazla kullanıcı bilgisini bünyesinde barındırıyor. Burada saklanan bilgiler özellikle reklam verenlerin iştahını kabartıyor. Çünkü kullanıcıların kişisel ve iş mailleri, yaptığı alışverişleri gösteren mailler ve ilgi alanlarına girdiği için kayıt olduğu mail listelerine bakıldığında kişinin genel profili anında ortaya çıkmış oluyor. Google bu zamana kadar Gmail hesaplarında tarama yapıyor ve edindiği bilgileri hedeflemeleri reklamlar için kullanıyordu. Fakat bugün Google’ın yaptığı açıklamayla birlikte bu dönem tamamen sona erdi.

Ücretli bir servis olan G Suite kullanıcıları Gmail’de zaten reklam görmüyordu ve bu maillerin taraması da yapılmıyordu. Ücretsiz seçenekte ise hem reklamlar gösteriliyordu hem de hedefli reklamlar için mail taraması yapılıyordu. Bundan böyle Gmail’i ücretsiz olarak kullananlar reklam görmeye devam edecek ancak en azından mailleri artık reklamlar için kullanılamayacak.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...