Fransa okulda telefon kullanımına yasak getiriyor

Gelişen teknolojiler ve değişen şartlar yüzünden artık çok ufak yaşlardan itibaren telefon kullanımı başlıyor. Bu internet dünyasının yapısı göz önüne alındığı zaman çok iyi görünmüyor ve Fransa en azından okullar için önemli bir adım atıyor.

Avrupa’nın büyük ülkelerinden Fransa, yapılan resmi açıklamaya göre 2018 Eylül ayından itibaren okullarda telefon kullanımını yasaklamaya hazırlanıyor. Resmi olarak atılan bu adım, orta okul ve altındaki tüm ufak yaştaki öğrencileri kapsıyor. Öğrencilerin acil durumlara karşı okula telefon getirmesine izin verecek ülke, kullanıma ise kesinlikle göz yummayacak. Derslere ara verildiğinde dahi yasak olacağı belirtilen telefon kullanımı, elbette öğrencilere kötülük olsun diye konmuyor. Ceplerindeki süper güçlü akıllı telefonlar yüzünden derslere kendini veremeyen öğrencilerin, bu sayede dikkatlerini daha iyi toplayabileceği söyleniyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim kampanyasında da yer alan bu yasak, söylendiği kadarıyla aileler tarafından oldukça destekleniyor. Sonuçta herkes çocuğuna her zaman ulaşabilmeyi ancak telefon yüzünden derslerinden geri kalmasını istemiyor.

Fransa okullarda telefon yasağı konusuna önem veriyor

Dünya üzerinde okullarda telefon yasağı uygulayan başka ülkeler de bulunuyor. Türkiye’de de okula telefon getirmenin suç değil ama derste telefon kullanmanın yasak olduğu biliniyor. Bu öğrencileri kızdırsa da, her şey onları iyiliği için yapılıyor.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor. | sema.dogan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.