Kış Olimpiyatları’nda Galaxy Note 8 krizi

Bildiğiniz gibi, Samsung, 2018 Kış Olimpiyatları Oyunları etkinliğine sponsor olmuştu. Şimdiyse Güney Kore’de gerçekleşecek olan olimpiyat etkinliğinde İran, Kuzey Kore ve Samsung arasında büyük bir kriz yaşandı. Olimpiyatlara katılan her sporcuya Galaxy Note 8 hediye edeceğini söyleyen Samsung, İran ve Kuzey Koreli sporcularını bunun dışında bıraktı.

Güney Koreli organizatörler, İran büyükelçiliğine telefon hediye etmeyeceklerini bildirdi ve hemen ardından Tahran yetkilileri buna tepki gösterdi. Tepkile daha şimdiden ticari ilişkilerde büyük etki yaratacak gibi duruyor. Tüm bunların ardından, halkın da büyük tepkisi ile karşılaşılınca, Pyeongchang 2018 Olimpiyat Kış Oyunları’ndaki İran ve Kuzey Koreli sporcuların Samsung cep telefonlarını alacakları söylendi.

Haber kaynakları, Kış Oyunları’na katılan sporculara en son 1.100 dolar değerindeki akıllı telefonların 4000’inin verildiği söylüyor. Bu olaydan sonra Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), her iki ülkeden sporcuların telefonları alacaklarını, ancak Kuzey Korelilerin cihazları eve götürmeyeceklerinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

IOC sözcüsü de, “IOC Olimpik Kış Oyunları’nda Pyeongchang 2018‘e katılan tüm ülkelerin sporcularına cep telefonu sağlayacak. Bu telefonlar, sporcular için önemli lojistik ve rekabet bilgisi içeriyor” dedi. Bu haberler İran medyasına da yansıdı ve Güney Koreli yetkililer, Olimpiyat Oyunları’nın hepsini belgeleyerek ve dünyaya paylaşmasını istedi.

Son olarak, Olimpiyat organizatörü geçen hafta Reuters‘e verdiği demeçte, Kuzey Koreli sporcuların BM Güvenlik Konseyi yaptırımları nedeniyle telefonları almaya uygun olup olmadıklarını Güney Kore’nin bilmediğini belirtti.

Shiftdelete

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...