‘Türkiye fındıkta bir numara olacak’

Geçtiğimiz seneden itibaren ithalat hususunda eleştirilerin ilgi odağı olan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yapılan Rekabet Kurumu Fındık Sektör Araştırması Raporu Takdim ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuşma yaptı.

Söz konusu toplantıda bakan; incir, pamuk, kayısı ve fındık gibi ürünlerin, ülkemiz açısından son derece stratejik olduğunu ve bu anlamda çok yakın bir tarihte Türkiye’ye rakip başkaca bir ülkenin mevcut olmayacağını dile getirdi.

Bakan Tüfenkci, arzın daraltılması ya da ekim alanlarının azaltılması konusunda nelerin yapılabieceği hakkında da tartışmaların olması gerektiğini belirterek, normalde fındıkların otuz yaş ömrü olduğunu, ancak Türkiye’deki fındık ağaçlarının yetmiş yaşına kadar yaşadığını ifade etti. Bu anlamda çalışma yapılarak verimliliğin yüzde elli oranında yükseltilebileceği ifade eden bakan, Rekabet Kurumu hakkında da düşüncelerini ifade etti. Tüfenkci, kurumun herhangi bir sektör ayrımı yapmadan başarılı bir şekilde görev yaptığını belirtti.

Ekonomi Haber

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor. | ali.bardakci@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.