Blockchain telefonu Finney geliyor

Sirin Labs dünyanın gücünü blockchain üzerinden alan ilk akıllı telefonu olan Finney hakkında açıklamalarda bulunmuş durumda. İşte, sonunda resmen açıklanan Finney özellikleri.

Dünyanın ilk blockchain akıllı telefonunun Huawei cephesinden gelmesi beklenirken, İsviçre merkezli girişim Sirin Labs elini daha çabuk tutarak rakibini geride bıraktı. Ürün özelleştirilmiş Android 8.1 Oreo arayüzü Sirin OS üzerinde çalışıyor. Finney dahili kripto cüzdanı, dağıtılmış defter sözleşmesi ve güvenli uçtan uca kaynak paylaşımı yetenekleriyle de fark yaratıyor.

Akıllı telefonun sabotajlara karşı tamamen güvenli olduğunun altı çiziliyor. Üründe cüzdan koruması amacıyla bir fiziksel güvenlik anahtarına da yer verilmiş. Cold wallet, İnternet’e bağlı olmaması ve bilgisayar korsanlarına karşı daha güvende olmasıyla da kripto paralara izinsiz erişimin önüne geçiyor. Biyometri ve kilit özellikleri de güvenliği bir adım öteye taşıyor. Kripto cüzdanın çoğu kripto para için destek sunduğunu da belirtelim.

Finney akıllı cihazların dağıtılmış defter sözleşmesi mekanizmasını kullanarak bağımsız bir blok zincir ağı kurabiliyor. Bu sayede madenciliğe gerek olmadan ağ kullanıcıları birbirlerine hızlı bir şekilde ödeme gerçekleştirebiliyor. Kolay kullanım ve güvenli ödemeler için teknik sıkıntıları olmayan bir platform oluşturmak da şirketin ana hedefi.

Finney, 6 inç 18:9 oranında ve 402 PPI piksel yoğunluğuna sahip bir ekranla geliyor. 8 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 845 çipsetten gücünü alan cihazda, 6 GB RAM ve 128 GB dahili depolama alanı sunuluyor.

Akıllı telefonda f/1.8 diyaframlı 12 Megapiksel çözünürlüğünde arka kamera bulunuyor. Önde ise 85 derece geniş açı lensli 8 Megapiksel selfie kameraya yer verilmiş. 3,000 mAh batarya ise 30 dakikada yüzde 50 oranında şarj olabiliyor. Ayrıca 22 farklı LTE bandına uyumluluk, 802.11 ac Wi-Fi, Bluetooth 5.0 cihazın bağlanılabilirlik özellikleri arasında. IP52 sertifikası suya karşı sınırlı koruma sağlıyor.

Sirin Labs bu yıl en az 100 bin cihaz satmak peşinde. Şirketin daha geçtiğimiz ay ön sipariş ile 25 bin cihaz sattığını da not olarak düşelim. Blockchain telefonu Finney 999 dolar fiyat etiketine sahip.

Shiftdelete

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda. Emre, Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.