Horner: Artık Formula 1 gridinin en iyi motoru Ferrari’de

Mercedes, 2014’te gelen V6 turbo hibrit motorlarla birlikte gridin en iyi motorunu üretirken, bu başarısını 2018 sezonuna kadar sürdürmüş fakat Lewis Hamilton Ferrari’nin kış dönemindeki güncellemesiyle birlikte aradaki farkı kapattığını iddia etmişti.

Ferrari, Haziran ayındaki Kanada GP’sine ilk sezon içi güncellemesini getirirken, Mercedes dyno sorunları nedeniyle yeni üniteyi Fransa GP’sine kadar erteledi.

Hamilton, Sebastian Vettel ve Kimi Raikkonen, motor gücünün ön plana çıktığı Britanya GP’sinde sıralama turlarında 0.1 saniye içinde dizildiler. Red Bull’dan Horner, bunun bir güç pisti olduğunu çünkü yeni aerodinamik kurallarla birlikte Copse gibi hızlı virajların çoğunun tam gaz geçildiğini söyledi.

Red Bull’un patronu, Silverstone’daki yarışta Ferrari’nin müşteri takımları Haas ve Sauber’in artan performansına dikkat çekti ve onların sıralama turlarında orta grubun en iyisi olmasının Ferrari’nin motor tarafında Mercedes’in önüne geçtiğinin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Motorsport.com’a konuşan Horner, Ferrari motorunun artık F1’in en iyisi olup olmadığı sorusuna, “Onların şimdi Formula 1’in kıyas noktası olduğunu düşünüyorum.”

“Haas ve Sauber’den de görebileceğini üzere oldukça iyi bir kazanç elde ettiler.” yanıtını verdi.

Silverstone’da Raikkonen’in Ferrari’sine karşı mücadele eden Verstappen, Renault motorunun güç farkını “trajik” ve “farklı seride yarışmak gibi” ifadelerle yorumlamıştı.

Renault’nun en iyi üreticilerin yaklaşık 70 ila 80 beygir gerisinde olduğunu söyleyen Verstappen, bunun Silverstone’da yaklaşık 1 saniyeye denk geldiğini de dile getirmişti.

Red Bull, 2019’da Honda motoruna geçme kararı aldı ancak Toro Rosso’dan Pierre Gasly, Japon üreticinin de rakiplerinin 1 saniye gerisinde olduğunu söyledi.

Benzer performans ve güç farkının Red Bull için endişe verici olduğu düşünülse de Horner, Honda’nın gelecekteki gelişim planının aldıkları kararın kilit noktası olduğunu söyledi.

Horner, “Şu anda motorlar arasındaki durumun oldukça benzer olduğunun ve durumu potansiyel gelişimle ilgili olduğunu biliyoruz.”

“Bu hafta sonu Renault için çok zordu ve seviyenin tam olarak nerede olduğunu gösterdi. Gördüklerimizin ardından istatistiklerin arkasına saklanamazsınız.”

“Diğer tarafta Honda’nın bu farkı kapatmaya yönelik gelişim planı hakkında büyük bir inancımız var.” dedi.

Motorsport

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.