Haksız fiyat artışına devlet denetimi sürüyor

Gerek başta dolar yer almak üzere, döviz kurlarında patlak veren amansız artış furyası ve gerekse de enflasyon oranları doğru orantılı bir biçimde seyreden fiyat artırımları, cebindeki paranın git gide erimek sureti ile tüm satın alma gücünü kaybettiği vatandaşlar üzerinde, vahim sonuçlar doğurmuştu.

İlgili dönem itibarı ile özellikle dövize dayalı ithal ürün girdileri, piyasa ortalamasının son derece astronomik fiyatlara ulaşmasına neden olurken, bir takım açgözlü ticari zümre ise maalesef fırsatçılık yaparak, söz konusu durumu daha da kötü bir hale sokmuştu.

Bu nedenle işe el atma kararı alarak, doğru müdahil olmayı tercih eden hükumet, bir takım caydırıcı yaptırımlar planlamıştı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, vatandaşın ihbarları ile Alo 175 hattına yapılacak olan tüm şikâyetleri, bizzat denetleyeceklerini dile getirmişti. Bakan Pekcan, bugüne dek toplamda kırk sekiz bin dolayında şikâyet aldıklarını, altına bine yakın firmanın denetlendiğini ve üç yüz altmışaltı kuruluşun altı bin dört yüz adet farklı ürününde haksız fiyat artışı tespit edildiğini açıkladı. Firmalara, en ağır düzeyde para cezası da uyguladıklarını ifade eden Pekcan, denetimlerin daha sıkı bir biçimde süreceğini de sözlerine ekledi.

Ekonomi Haber

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes müziksiz yaşayamayanlardan... | enes.demircioglu@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.