Michael Schumacher 50 yaşında!

Formula 1’in efsane pilotu Michael Schumacher bugün 50. yaşına girdi.

Schumacher’in Formula 1 hikayesi, 1991 Belçika GP’sinde Jordan’la başladı. Hiç bilmediği bir araçla, sıralama turlarında yedinci oldu ve bu performans kendisine Formula 1 dünyasının kapılarını açtı.

1992’de Benetton’la çıktığı kariyerinin ilk tam sezonunda 9 podyum ve 1 galibiyet alarak şampiyona üçüncüsü oldu.

1994’te kariyerinin ilk şampiyonluğuna ulaşan Schumacher, 1995’te üst üste ikinci kez şampiyon oldu ve şaşırtıcı bir kararla Ferrari’ye geçti.

İtalyan takımdaki ilk sezonunda pek çok sorunla boğuşan Schumacher, bitirdiği 9 yarışın 8’inde podyuma çıkarak yine harika bir performans ortaya koydu.

1997’de son yarışa kadar şampiyonluk mücadelesi veren Alman pilot, son yarıştaki hamlesi nedeniyle sezondan diskalifiye edildi ve şampiyon Villeneuve oldu.

1998 yılını ikinci sırada tamamlarken, bacağının kırıldığı ve pek çok yarışa katılmadığı 1999 sezonunda ise beşinci sırada yer aldı.

2000-2004 arası beş yıl arka arkaya şampiyon olmayı başararak Formula 1’deki tüm rekorları adeta baştan yazdı. 2000 Suzuka’daki sevinci bugün bile tüm Ferrari fanları tarafından hatırlanıyor.

2005’te Ferrari’nin performansına rağmen, Alonso ve Raikkonen’in gerisinde yine ilk üçe girmeyi başardı. Kazandığı tek yarış Amerika GP’di.

2006’da Alonso ile yine şampiyonluk mücadelesine giren Schumacher belki de Japonya GP’sinde patlayan Ferrari motoruyla birlikte şampiyonluğa veda etti ve Formula 1’den emekli olduğunu açıkladı.

Sonraki yıllarda Ferrari ile yakın ilişkisini sürdü ve Ferrari’nin araçlarını sürekli olarak test etti. 2009’da Formula 1’e geri dönmeye yaklaştı ancak motosiklet testindeki kazası yüzünden boynundan sakatlanınca geri dönüşü mümkün olmadı.

2010’da Mercedes ve Ross Brawn’ın yoğun uğraşları sonucu 3 yıllık aranın ardından 40 yaşında Formula 1’e dönme kararı alan Alman pilot, bu süreçte eski Michael’ı göstermeyi başaramasa da 2012 Monaco ve 2012 Avrupa GP’sindeki performanslarıyla hafızalarımızda yer edinmeyi başardı.

2012 sonunda koltuğunu Hamilton’a bırakırken, Formula 1’e ikinci ve son kez veda etti.

Emekliliğiyle birlikte Mercedes’in elçiliğini yapan efsane pilot, 2013’ün Aralık ayında geçirdiği talihsiz kazanın ardından komaya girdi.

6 aylık koma sürecinin ardından rehabilitasyon sürecine giren Schumacher, Cenevre’deki evinde yaşamını sürdürüyor.

Schumacher ailesi dün yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanmıştı: Onun en iyi ellerde olduğundan ve kendisine yardım edebilmek için bir insan olarak mümkün olan her şeyi yaptığımızdan emin olabilirsiniz. Lütfen, Michael’ın isteklerini yerine getirme arzumuzu ve her zaman olduğu üzere, sağlık gibi hassas bir konuyu gizlemeye yönelik yaklaşımımız anlayışla karşılayın. Sıcak dostluğunuz için size çok teşekkür ederiz. Sizin için sağlıklı ve mutlu bir 2019 yılı diliyoruz.”

Michael Schumacher’in ailesi, 50. doğum günü şerefine Alman pilota özel bir mobil uygulama hazırlamıştı. Resmi mobil uygulaması bugün itibariyle çıktı. Bu uygulamada Schumacher’in kullandığı Formula 1 ve diğer yarış araçlarına dair bilgiler, video klipler ve görüntüler yer alıyor. Ayrıca araçların motor sesleri, Schumacher’in verdiği çeşitli röportajlar, fotoğraflar ve istatistikler de uygulama içerisinde yer alıyor. Uygulama sayesinde Schumacher’in Köln’deki özel koleksiyonunun bulunduğu sergide özel bir tur veya Kerpen’deki go-kart pistinde sanal bir tur atabilirsiniz.

Motorsport

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.