Close

Yıllar sonra Çernobil’de yaşam izleri bulundu

26 Nisan 1986 günü yaşanan nükleer kaza sonrasında bildiğiniz üzere, birçok komplo teorisine konu olan Pripyat şehri kaderine terk edilmişti. Tabiri caizse hayalet bir şehre dönen Pripyat ve çevresinde yüksek radyasyondan dolayı 33 yıldır hiç bir yaşam izine rastlanmamıştı.

Fakat, facianın yaşandığı Çernobil kasabında herhangi bir yaşam izinin olup olmadığını araştıran bilim adamı James Beazley önemli bir keşifte bulundu.

Halen girilmesi yasak ve tehlikeli olan kasabaya bir takım kamera ve hareket sensörlerleri yerleştiren Beazley, 33 yıldır hiçbir yaşam izine rastlanmayan bölgede çeşitli yaşam izleri keşfetti.

Beazley’in araştırmasına göre, Çernobil kasabasında kurt, su samuru, kartal, kuzgun, rakun gibi canlı türlerini fotoğraflamayı da başardı. Söz konusu bu canlıların terk edilmiş kasabanın sulak kesimlerinde ve ormanlık alanlarında yaşadığını belirten bilim adamı, böylece 33 yıl sonra bölgede yapılan araştırmalar sonucunda ilk somut verileri de elde etmiş oldu.

Bunun haricinde, doğada oldukça nadir rastlanan siyah leylek, puhu kuşu ve kahverengi ayı türlerinin de söz konusu bölgede yaşamını sürdürdüğünü de özellikle belirtiliyor.

Hayvan sayısında ciddi artış

Doğobilimcilerin 4200 kilometrelik alanda yapmış oldukları detaylı araştırmalar ile ilgili yayınlanan raporlarda, insanı saniyeler içerisinde öldürebilecek radyasyona rağmen bölgede yaşayan vahşi hayvanların sayısında ciddi anlamda artış gözlemlediği de özellikle vurgulanıyor.

Tabii, şimdilik radyasyonun bölgede yaşayan hayvanlara nasıl bir etkisi olduğu bilinmiyor.

Shiftdelete

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.