Close

Xiaomi’den iki yeni amiral gemisi daha geliyor

Açılır pencerelere sahip telefonlar Çin’li üreticiler tarafından 2019 yılında da tercih edilmeye devam ediyor. Vivo ve OPPO, geçtiğimiz günlerde Vivo V15 Pro ve OPPO Reno telefonlarını tanıttılar.

Söylentilere göre OnePlus firmasının da yeni telefonunu açılır kapanır kamera sistemiyle getireceği konuşuluyor. Xiaomi de tüm bu telefonlara rakip olacak iki yeni model üzerinde çalışıyor.

Şubat 2019’da Xiaomi Ürün Müdürü Wang Teng Thomas, şirketin açılır kapanır kamera tasarımına açık olduğunu, kullanıcıların geri dönüşlerine göre bu özelliğe sahip telefonlar üretebileceklerini açıklamıştı.

Bu açıklamaların ardından geçtiğimiz gün, Weibo adlı sosyal medya sitesine iki adet görüntü yüklendi. Buna göre Xiaomi, açılır kapanır mekanizmaya sahip iki yeni amiral gemisi üzerinde çalışıyor. Görüntülerde Xiaomi CEO’su Lei Jun, telefonlardan birini deniyor.

XDA’da yayınladığı raporda iki telefon üzerinde çalışıldığını doğrulamış durumda. Buna göre “Xiaomi davinci” ve “Xiaomi raphael” adlı iki yeni amiral gemisi üzerinde çalışılıyor.

XDA’ya göre her iki cihaz da Qualcomm firmasının Snapdragon 855 işlemcilerini kullanacak. Yine her iki üründe de ekran altı parmak izi sensörü bulunacak. XDA, iki cihazın da öncelikle Hindistan’da çıkacağını belirtti.

Cihazın diğer özellikleri ve fiyatının ne olacağı ise henüz belirtilmiş değil. Weibo, geçtiğimiz dönemlerde bir çok telefonun ortaya çıkmasında rol oynamış bir sosyal paylaşım sitesi olsa da, sitede bazen aldatıcı icerikler de bulunabiliyor.

Bu nedenle söz konusu telefonların gerçekten kullanıma sunulup sunulmayacağı, “Xiaomi raphael” ve “Xiaomi davinci” kod adlı cihazların gerçekten de Snapdragon 855 işlemcisini kullanıp kullanmayacağı tam olarak doğrulanabilmiş değil.

Shiftdelete

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.