Jeff Bezos: Ay’a insan taşıyacağız

Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos, bir gün önce bir medya toplası tertip ederek uydumuz Ay üzerindeki yeni tasarılarını izah etti.

Jeff Bezos’un popüler uzay şirketi Blue Origin, yeni hedefini Ay’a insan taşımak olarak belirledi. Bir gün önce (9 Mayıs) ehemmiyetli bir medya toplantısı tertip eden şirket, “Blue Moon” isimli uzay aracını ilk sefer ortaya çıkardı. Dev bir iniş aracı olan Blue Moon, Ay’a astronot ve yük taşıma emeliyle kullanılacak.

Medya toplantısında tanıtımı gerçekleştiren Jeff Bezos, Blue Moon’un tam 6,5 tona kadar ağır yükü Ay yüzeyine yumuşak bir şekilde indirebileceğini söyledi. Bezos’un kullandığı ifadelere göre Blue Moon, aynı anda 4 değişik gözlem aracını Ay’a indirebilecek. Bu şekilde Ay’daki bulgu ve sömürgeleşme çalışmalarının hızlandırılabileceği söyleniyor.

Jeff Bezos yeni hedefini açıkladı:

Blue Moon’un en ilginç noktalarından birisi ise kullandığı yakıt çeşiti olmuş. Jeff Bezos, uzay aracının tamamıyla sıvı hidrojen ve sıvı oksijenden gücünü alacağını söyledi. Ay’ın keşfi süreci için bu konunun ehemmiyetinden söz eden Bezos,”Ay’ın kutup bölgelerinde yoğun su kütlelerinin olduğunu bugün net bir şekilde biliyoruz. Buralardaki su buzlarından hidrojen çıkarıp Blue Moon’un yakıt deposunu tekrar tekrar doldurabileceğiz.” ifadelerini kullandı.

Blue Moon uzay aracının 2024 itibarıyla Ay’a insan taşımak için hazır hale geleceği belirtiliyor. Bildiğiniz gibi Amerikan uzay ajansı NASA’nında aynı şekilde 2024 seneninde Ay’a geri dönme hedefi var. Blue Moon’un bu manada NASA tarafından da kullanılabileceği düşünülüyor ancak Jeff Bezos bu konu ile ilgili resmi bir izah yapmadı.

Blue Moon, şirketin yeni nesil devasa roketi New Glenn ile beraber uzaya gönderilebilecek. Şu anda geliştirme sürecinde bulunan New Glenn’in 2021 senesi gibi ilk test2 uçuşlarına başlaması bekleniyor. Falcon 9’un iki katı gücünde sevimsiz kuvvete sahip olan New Glenn, geçtiğimiz sene AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Hava Kuvvetleri’nden tam 500 milyon dolarlık yatırım almıştı.

Jeff Bezos yeni hedefini açıkladı:

Jeff Bezos, dünkü medya toplantısında ayrı olarak uzun vadeli uzay hedeflerinden de söz etti. Önceden kullandığı “Güneş Sistemi’nde 1 trilyon insan yaşayacak” söylemini yineleyen tanınmış kişi milyarder, bilim kurgu filmlerindeki “O’Neill Silindiri”, yapay yer çekimli dev uzay istasyonları gibi konseptleri hayata geçirmeyi umduğunu söyledi. Bezos son olarak buradaki en ehemmiyetli noktanın gelecek nesillere bir esin kaynağı olmayı muvaffak olabilmek olduğunu dile getiriyor.

Uzay araştırmalarına çok büyük ehemmiyet veren Jeff Bezos, 2000 yılında temellerini attığı Blue Origin’i “üzerinde çalıştığım en önemli iş” olarak tanımlıyor. Bezos, geleceği değiştirebileceğine inandığı bu şirketi finanse edebilmek için her yıl 1 milyar doları aşan Amazon payı satıyor ve bu kaynağı direk Blue Origin’e yatırıyor.

DH, Verge