Close

Ferrari’nin 2019 aracıyla, kalan yarışlar düşünüldüğünde kazanabileceği kağıt üzerinde iki yarış vardı; Spa ve Monza. Sezonun ilk yarısındaki favori yarışların aksine kırmızılar, Charles Leclerc ile bu iki grand prix’yi kazanmasını bildi.

Elbette artık şapiyonluğa oynamadıkları bir sır değil. Ancak İtalyanlar peş peşe gelen iki zaferden, özellikle de kendi evlerindeki Monza galibiyetinden sonra biraz seslerini kısacaklarıdır.

Charles Leclerc için tablo oldukça güzel. Azerbaycan vb birkaç yarışta yaptığı kişisel hatalardan arınmış, iki grand prix galibi bir Ferrari pilotu artık kendisi. Genç ve geleceğe umut veren bir konumda.

Gidişata Sebastian Vettel yönünden bakacak olursak da, Alman pilot belki de F1 kariyerinin en kötü günlerini geçiriyor diyebiliriz. Red Bull yıllarında kazandığı dört şampiyonluğun baskından uzak ve üstün bir araçla gelmesi zaten daha Ferrari’ye ilk gelişinde cevaplanmamış sorular olarak kafalarda duruyordu. Şimdi ise, 2018 Almanya GP’sinden beri başlamış olduğu düşüş, 2019 İtalya GP’sinde ortada hiçbir şey yokken spin atıp, devamında piste dönmeye çalışırken Stroll’e çarpmasıyla daha da kötü bir hal almış durumda. Üstelik bu, Vettel’in son bir yıl içinde yaşadığı kaçıncı anlamsız spin, inanın artık saymak bile zorlaştı.

Psikolojik olarak tamamen bitik Sebastian Vettel’e artık yarış kazanan Leclerc baskısı da eklenince “Parmak Çocuk” için Ferrari kariyerinin hızla sona yaklaştığını söylemek yanlış olmaz. 2020’de öyle veya böyle kontratı var ama Formula 1’de sözleşmelere ne kadar güvenilebileceğini geçmişteki örneklere bakarak gayet iyi biliyoruz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.