Close

F1’de kuralların gecikmesi nedeniyle 2021 araçları kaba taslak olabilir

Ferrari’nin Sportif Direktörü Laurent Mekies, 2021 F1 teknik kurallarının gecikmesi nedeniyle araç tasarımlarının ilk başta kaba taslak olacağını düşünüyor.

Tarafların kurallardan tam olarak memnun kalmaması ve her şeyin detaylı bir şekilde belirtilmemesi nedeniyle, 2021 F1 kurallarının açıklanması ekim ayının sonuna kadar ertelenmişti.

Normalde 2021 F1 kurallarının aylar önce yayınlanması gerekiyordu ancak kilit noktalarda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle kurallar açıklanamadı. Bu yüzden, yeni kurallar açıklandığında takımların yepyeni araçlarını piste çıkarmadan önce yaklaşık 16 ayları olacak.

Motorsport.com’a konuşan Mekies, “Birçok konuda kayıp zamanı telafi edebiliriz. Ancak ilk başta bazı şeyler kaba taslak olabilir.”

“Bazı konularda kuralların daha geç gelecek olmasına rağmen doğru bir şekilde belirlenmesi önemliydi.”

“Daha önce belirlenip mutlu olmayacağımız kurallar olmasındansa, gecikmeli bir şekilde kuralların belirlenmesi daha iyidir.” dedi.

Yeni araca çalışmalara başlamanın ideal zamanı sorulduğunda Mercedes’in teknik patronu James Allison, bunun kasım ya da aralık ayı olduğunu, ancak büyük kural değişikliklerinde daha fazla zamana ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Allison, “Basit bir cevap vermem gerekirse, her zaman yeterli zaman vardır. Bu ne kadar şeyi değiştirdiğinize, ne kadar zamana sahip olduğunuza bağlı.”

“Bir ara Brawn takımı, sadece birkaç hafta içerisinde tamamen yeni bir motoru araca yerleştirip şampiyon olmayı başardı. Bunu yapması gerekiyordu.”

“Bu açıdan kısa sürede çok şey yapabilirsiniz ancak normalde yeni bir aracı hazırlarken üzerinde bir seneyi biraz aşan süre çalışırsınız. Yani bir önceki sene kasım ya da aralık ayında başlarsınız. Bu 14 ay civarında çalışmanız gerektiği manasına gelir.”

“Büyük kural değişikliklerinde, daha önceden çalışmaya başlamak istersiniz.”

“Ancak daha az zaman varsa, yine de bunu yaparsınız. Sadece bazı şeyler tahmin üzerine yapılmış olur.” dedi.

Takımlar 2021 kurallarının nasıl olacağına dair fikir sahibi olsa da henüz kesin kuralları bilmiyorlar.

Red Bull’un şef mühendisi Paul Monaghan, “Gemiye binmeden önce kuralların netleşmesini tercih ederdik.”

“Zaman dar olursa, yine de aracı yapabiliriz ancak bu tip durumlarda sezon başında bazıları daha şanslı olabilir. Neler olacağını asla bilemezsiniz.”

“Bu aynı zamanda kaynaklarımızı 2020 aracıyla nasıl paylaştıracağımıza bağlı olacak.” dedi.

Motorsport

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.