Close

Bill Gates: Windows Mobile, Android’i geride bırakabilirdi

Microsoft, Windows ile bilgisayar dünyasının lideri olsa da, Windows Mobile ile mobil cihazlarda büyük bir başarısızlık yaşadı. 2020’de piyasaya sürülecek olan Microsoft Surface Duo’nun Android ile geliyor olması aslında her şeyi özetliyor.

Microsoft Aygıtları grubunun ana ürün yöneticisi Panos Panay, “Surface Duo için en iyi işletim sistemi Android” ifadesini kullanmıştı. The New York Times’a konuşan Bill Gates ise Windows Phone’un başarısızlığı için ABD’yi suçluyor.

Bill Gates: Windows Mobile başarısızlığında ABD’nin payı var

ABD Adalet Bakanlığı tarafından Microsoft’a çılan antitröst davasının Microsoft’a oldukça zarar verdiğini belirten Gates, bu dava olmasaydı Windows Phone’u geliştirmeye daha fazla odaklanırdık ifadesini kullandı.

Gates bugün Android’in yerinde Windows Phone olabilirdi dese de, bu birçok insan tarafından desteklenmeyen bir görüş. Özellikle bu başarısızlık için ABD’nin başlatmış olduğu bir davayı gerekçe göstermek pek mantıklı değil.

Bu yılın başlarında yaptığı konuşmada mobil pazarda liderliği Android’e kaptırmanın yaptıkları en büyük hata olduğunu dile getiren Gates bu hatanın 400 milyar dolarlık bir gelirden yoksun kalmakla sonuçlandığını belirtmişti.

Geriye doğru kısa bir yolculuk yapacak olursak: Google, 2005 yılında 50 milyon dolar karşılığında Android’i satın aldı ve Windows Mobile birincil hedefi oldu. Bu hedefinde başarılı olan Android, Windows Mobile / Phone’u öldürdü.

https://shiftdelete.net/bill-gates-windows-mobile-android-geride-birakirdi
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Emre Kalkan

Serinletici İdari İşler Asistanı Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.