Close

Avrupa Uzay Ajansı, 2 ay yatacak gönüllüler arıyor

Diğer gezegenlere insanlı yolculuk, uzay sektörünün önde gelen başlıkları arasında. İşte Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bu kapsamda uzay yolculuklarının insan üzerine etkilerini araştırmak için kolları sıvadı. 2 ay boyunca yatacak kişiler arayan ESA, bunlara ödeyeceği para miktarını da açıkladı.

ESA, birkaç gün önce duyurusunu yaptığı projenin detaylarını paylaştı. Çalışma kapsamında 2 boyunca yatacak 48 gönüllü aranıyor. Projede yer alanlara 12.500 sterlin, yani yaklaşık 100 bin TL ödeme yapılacak.

Bildiğimiz gibi, uzay yolculukları günler alıyor. Eğer hedef Mars’a gitmekse bu süre aylarla ifade ediliyor. Öyle ki, ESA katılımcılar üzerinden uzay yolculuklarında hareketsiz kalacak olan astronotların vücudunda meydana gelecek değişimleri görmek istiyor.

Avrupa Uzay Ajansı, Fransa merkezli Medes kliniği ile iş birliği yapıyor. Gönüllüler, tuvalet ihtiyacı için bile yerlerinden kalkamayacak. Düşük yer çekimi ortamı simüle edilerek katılımcılar üzerinde bir dizi testler uygulanacak.

Kadın ve erkeklerden oluşacak olan dört grubun ikisi Slovenya’da, ikisi de Fransa’da zorlu testlerden geçecek. ESA’nın İnsan ve Robotik Keşif ekibinin lideri Jennifer Ngo-Anh, “Gönüllü olmak konusunda birçok istek alıyoruz.” dedi.

Bu tür araştırmaların sonuçlarının sadece uzayda zaman geçiren insanlara değil, aynı zamanda Dünya’da yatalak olanlara da yardımcı olacağı belirtiliyor.

https://shiftdelete.net/avrupa-uzay-ajansi-2-ay-yatacak-gonulluler-ariyor
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.